solarni-panel-pruhledny

Bič na drahé energie v Česku i ve světě? Elektřinu nově mohou vyrábět i obyčejná okna v domě

  • Průhledné solární panely nahradí „pasivní“ skleněné výplně
  • Američané už je testují na několika budovách

Když se řekne solární energie, mnoho z vás si pod tímto pojmem představí černé panely na střechách domů. Ale co když vám povíme, že v budoucnu bychom mohli elektřinu vyrábět využitím neviditelného světla, které prochází našimi okny?


Nepřehlédněte: Netflix, jak ho známe, definitivně končí. Jako první víme, od kdy zpoplatní sdílení účtů mezi uživateli


Konec drahé elektřiny?

Společnost Ubiquitous Energy vynalezla převratnou technologii, která mění běžná okna v transparentní solární panely, a nabízí tak zcela nový způsob získávání obnovitelné energie v budovách nad rámec běžných fotovoltaických panelů, píše server CNET.

Tradiční solární panely jsou navrženy tak, aby zachytily každý jednotlivý foton slunečního světla, který dopadne na jejich povrch. UE Power však nechává viditelné fotony procházet skrz, zatímco zachycuje jen neviditelné světlo – konkrétně ultrafialové a infračervené záření.

Ubiquitous Energy tvrdí, že transparentní panel obsahuje jedinečný polovodičový materiál, který v reakci na sluneční světlo vytváří elektrický náboj. Samotný řídící systém je ukrytý v rámu okna a získanou energii směřuje tam, kde je třeba, nebo ji uloží do baterie pro pozdější využití.

„Kouzlo průhledných solárních skel spočívá v tom, že můžeme tuto technologii zabudovat do již existujícího výrobku,“ říká Susan Stoneová, generální ředitelka Ubiquitous Energy.

Solární panely
Zdroj: Muntzir / Pixabay

Transparentní solární panely

Průhledné solární panely nevyžadují výměnu již zabudovaných oken. Výrobce uvádí, že instalace na stávající sklo je poměrně snadná. Technologie se nyní nachází ve fázi omezeného testování a průhledné panely již najdeme na několika budovách ve Spojených státech.

Vzorky jsou zatím rozměrově malé (35 × 50 cm), až Ubiquitous Energy ale vybuduje vlastní závod, chce v něm vyrábět transparentní solární panely o velikosti „od podlahy ke stropu“. Stoneová říká, že výroba takového panelu je asi o 40 % dražší než v případě tradiční „pasivní“ výplně.

Účinnost průhledného solárního skla je dnes odhadována na 22 procent běžného fotovoltaického panelu, což je částečně dáno tím, že okna v budovách jsou umístěna vertikálně. Ubiquitous Energy nicméně doufá, že časem efektivita vzroste.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Michigan State University, zdroj: CNET

Total
0
Shares
3 komentářů
  1. To je zase blábol! Všichni si pořídíme nová okna a v noci nebo v zimě budeme svítit loučemi.

    1. Sám si blábol 🤣 ti co mají solary na střeše taky v noci nesvítí loučemi 😉

Comments are closed.