planeta, Země

Astronomové našli dvě nové planety. Můžeme najít život ve vesmíru, radují se

  • Vědci objevili dvě planety podobné Zemi
  • Teoreticky by na nich mohl existovat život

Astrofyzikům ze Spojených států se podařil převratný objev. Ve vesmíru našli planety, které by mohly být vhodné pro život. Svou velikostí jsou podobné naší Zemi.


Nepřehlédněte: Sonda BepiColombo políbila Merkur, vědcům na Zemi poslala úžasné fotografie


Nové Země?

Miliardář Elon Musk chce, aby lidstvo do roku 2050 osídlilo jiné planety a v současné době má v hledáčku zejména Mars. Na druhé straně ekologové neustále bijí na poplach kvůli globálnímu oteplování a prosazují čistou energii a snižování emisí uhlíku, přičemž zároveň žádají, aby lidé omezili využívání zdrojů Země. Rostoucí globální teploty, tání ledovců, stoupající hladina vody a zuřící požáry nutí mnoho lidí k zamyšlení – bude život na Zemi udržitelný i za 50 let?

Ačkoli na tuto otázku dnes neumíme odpovědět, jedno víme – rychlý technologický pokrok dává lidstvu naději na přežití.

Potvrzuje to zpráva americké NASA, která objevila dvojici planet, na kterých by teoreticky mohl existovat život. Najít potenciálně obyvatelné planety, natož dvojici kandidátů na život, je přitom jako vyhrát Eurojackpot.

Hvězda, planeta
Zdroj: NASA

Mimozemský svět

Když se planeta nachází v takzvané obyvatelné zóně, znamená to, že obíhá v takové vzdálenosti od své mateřské hvězdy, kde by kapalná voda – životně důležitá složka života, jaký známe na Zemi – mohla na povrchu planety vytvářet vodní plochy.

Hvězda TOI 700, kolem níž obě nově objevené exoplanety krouží, je trpaslík třídy třídy M, lokalizovaný v souhvězdí Mečouna. Má hmotnost a velikost asi 40 procent Slunce a jen polovinu povrchové teploty naší hvězdy.

Zda je dvojice exoplanet obíhajících kolem TOI 700 skutečně obyvatelná, s jistotou dnes netuší nikdo. Možná jde o planety s pevným povrchem, nebo o plynné obry, jako je Saturn nebo Jupiter.

Zapotřebí jsou další pozorování. Astronomové jsou proto s optimismem opatrní, a nejen kvůli tomu, že obě planety se nachází sto světelných let od Země – tedy celkem daleko.

Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: Conversation, Augustman

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Celkem daleko ,jen 100 světelných let.Co dodat .Nic Absolutně nereálné .

Comments are closed.