NASA, astronaut

Astronaut NASA během vycházky mimo ISS omylem upustil kufřík s nářadím. Ze Země je vidět obyčejným dalekohledem

  • Těsně před ISS právě něco letí
  • A vyrobili to pozemšťané

Speciální brašna s nářadím, kterou ztratila posádka NASA a od té doby se vznáší ve vesmíru, je překvapivě dobře vidět i pouhým dalekohledem, píše server The Space.


Nepřehlédněte: Cestovat v čase zpět do minulosti nelze, je to nemožné, říkají vědci


Kufřík NASA letí vesmírem

K hvězdám, planetám, mlhovinám a galaxiím, které jsou obvykle cílem pozorování astronomů, se nedávno překvapivě připojil i kufřík s nářadím, který se nerušeně vznáší v prostoru kolem Země. Z rukou speciální brašna vyklouzla astronautkám NASA Jasmin Moghbeliové a Loral O’Harové, které prováděly výstup do volného prostoru mimo Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

Podle portálu EarthSky kufřík obíhá těsně před ISS a jeho vizuální jasnost je magnitudy 6. To znamená, že je jen o něco méně jasný než ledový obr Uran. V důsledku toho je vak – oficiálně známý jako crew lock bag – poněkud příliš slabý na to, aby byl viditelný pouhým okem, ale fandové astronomie ho mohou spatřit pouhým dalekohledem.

ISS, astronaut, kufřík
Zdroj: NASA

Stačí obyčejný dalekohled

Chcete-li ho spatřit na vlastní oči, nejprve zjistěte, kdy nad místem, kde bydlíte, bude prolétat Mezinárodní vesmírná stanice (posloužit k tomu může například tato stránka). Kufřík byste měli pozorovat dvě až čtyři minuty před průletem ISS.

Astronom z Harvardského centra pro astrofyziku (CfA) Jonathan McDowell prozradil, že krouží kolem Země na oběžné dráze o rozměrech zhruba 415 × 416 kilometrů. A doplnil, že dostal také vlastní kategorizaci v systému katalogizace umělých objektů na oběžné dráze amerických kosmických sil s oficiálním označením 58229 / 1998-067WC.

Rozhodně však nejde o nejpodivnější předmět, který se ocitl na oběžné dráze Země. Tuto čest má skromná špachtle. Zesnulý astronaut NASA Piers Sellers ztratil všem dobře známé náčiní ve chvíli, když s ním během letu STS-121 raketoplánu Discovery v roce 2006 roztíral materiál opravující tepelný štít.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: EarthSky, Space

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Tak to aby Bill Gejts, Klaus Šváb a jejich mudrc parta vymysleli sofistikovanou vochranu pozemšťanů. Povinný kýble na palici, kufřík první pomoci přišitej k pupku a každej den se votestovat chuchvalcem PCR do frňáku, ešivá tam náhodou nejsou stopy po z vesmíru spadlým kladívku.

  2. Řekl bych, že by astronauti měli mít takové věci připoutané k sobě nebo i jinde, ale v každém případě připoutané. Jako to mají všichni montéři, když pracují nad důležitou technologií. Například v atomových elektrárnách, ale i jinde.

Comments are closed.