Červí díra, černá díra

Cestovat v čase zpět do minulosti nelze, je to nemožné, říkají vědci

  • Cestovatelé v čase se musí připravit na to, že se podívají jen do budoucnosti
  • Minulost jim bude zapovězena, tvrdí nová studie 

Zdá se, že teorie o cestování v čase zpět do minulosti je definitivně mimo hru, protože z nového výzkumu vyplývá, že vrátit se v čase jako Marty McFly ve filmu Návrat do budoucnosti je nemožné. Nejen proto, že vůz DeLorean je těžké sehnat, ale i kvůli tomu, že časová struktura se tímto způsobem jednoduše ohnout nedá.


Nepřehlédněte: Webbův teleskop objevil v hlubokém vesmíru záhadnou galaxii, která vypadá jako dvojče Mléčné dráhy


Cestovat v čase do minulosti není možné

Vyloučení teorie o cestování v čase zpět do minulosti zrovna není zprávou, kterou by si někteří přáli slyšet, ale finští vědci mají jasno. Jejich studie říká, že za to, že se nikdy nemůžeme vydat nazpátek a změnit běh dějin, může světlo a jeho vztah k objektům.

Docent Matias Koivurova z University of Eastern Finland zveřejnil výsledky výzkumu, který zdánlivě odpovídá na otázku, jak se světlo přenáší kolem objektů. „V podstatě jsem našel velmi elegantní způsob, jak odvodit standardní vlnovou rovnici v 1+1 rozměru. Jediným předpokladem, který jsem potřeboval, bylo, aby rychlost vlnových délek byla konstantní. Pak mě ale napadlo: Co když není vždy konstantní? A ukázalo se, že to je opravdu dobrá otázka.“

Vedoucí studie profesor Marco Ornigotti doplnil: „Ve fyzice existuje velmi známá debata, která se nazývá spor Abrahama a Minkowského. Spor spočívá v tom, že když světlo vstoupí do nějakého prostředí, co se stane s jeho hybností? Minkowski tvrdil, že hybnost roste, zatímco Abraham trval na tom, že klesá.“

Červí díra, černá díra
Zdroj: Placidplace / Pixabay

„Zjistili jsme, že vlně můžeme přiřadit ‚vlastní čas‘, který je zcela analogický vlastnímu času v obecné teorii relativity.“ Vlna se tedy pohybuje v čase, který je zcela analogický vlastnímu času v obecné teorii relativity.  Zpočátku jejich řešení nedávalo příliš velký smysl. Teprve když přidali zpět konstantní rychlost jako referenční rámec, kousky mozaiky do sebe zapadly.

Ať by například šlo o neohrožené vesmírné cestovatele, kteří se přibližují k Alfě Centauri zlomkem rychlosti světla, nebo o jejich přátele, kteří pomalu stárnou na Zemi, každému z nich tikají hodiny v čase, který je považován za správný. Oba časy se mohou lišit v délce jedné sekundy, ale každý z nich je spolehlivým měřítkem plynutí let uvnitř svého vlastního rámce, říká studie.

Finští fyzici tvrdí, že každá fyzika řízená vlnami má striktní časový směr. Takový, který nelze jednoduše zvrátit pro jednu část – cestovat v čase zpět do minulosti podle nich proto není možné.

Nevěřil tomu ani Hawking

O cestování v čase slýcháme hlavně ve vědecko-fantastických filmech. Tato teorie má jak své přívržence, tak své odpůrce. Mezi velké skeptiky patřil i slavný vědec Stephen Hawking, který ve své knize Černé díry a budoucnost vesmíru s nadsázkou uvedl, že „nejlepším důkazem, který máme, že cestování v čase není možné a nikdy nebude, je to, že nás nenapadly hordy turistů z budoucnosti“.

Zdroj náhledové fotografie: Genty / Pixabay, zdroj: Science Alert, Optica

Total
0
Shares
10 komentářů
  1. Myslím žr důkazů pro cestování do minulosti je dost. Hlavně takzvaný vědci vědí max jen to že nic nevědí. Co se teda našeho vesmíru týče. A co teprve ty ostatní vesmíry. O těch vědí úplný kuloví. Jak je to dlouho co objevily galaxii na samém počátku vzniku vesmíru. Která se chová úplně jinak než nás učí. Tím pádem z toho vyplynulo že buď je vesmír minimálně jednou tak starý než si doposud mysleli. A nebo fyzika jako taková je nesmysl a nic takového neexistuje. To se zas někdo snaží lidi zblbnout 🤣

  2. Možná jo, možná ne. Čemu věřili vědci před sto lety je dnes jen úsměvná záležitost a stejně tak to bude za sto let. Jednou se to někomu povede, ale jestli u toho my budem, to je otázka pro vědce. ☺️👍
    Jak bylo v Bílé paní… “Věř, ale čemu věříš, měř.” Tak každý má svůj názor do doby, než mu ho někdo jiný vyvrátí. 😉

    1. Necetl jste clanek,
      “Hawking, který ve své knize Černé díry a budoucnost vesmíru s nadsázkou uvedl, že „nejlepším důkazem, který máme, že cestování v čase není možné a nikdy nebude, je to, že nás nenapadly hordy turistů z budoucnosti“.”

      Kdyby někdo tedy vynalezl cestování do minulosti i za milion let, tak by pak časem lezl skoro kazdy a ta horda turistu by tu byla.

  3. To je přece nesmysl. Kdyby někdo odcestoval do budoucnosti, nemohl by se tedy vrátit zpět, což by byla cesta do minulosti, kde se budoucnost teprve tvoří, tedy ovlivňuje.

    1. Ctete radky, ktere pisete ?
      “Kdyby někdo odcestoval do budoucnosti což by byla cesta do minulosti” .

      Cesta do budoucnosti je mozna. V ruznych mistech a rychlosti plyne cas jinak. Pokud by se nekdo pohyboval velkoou rychlosti a pak se vratil na zem, tak u dotycneho plyne cas pomaleji a na nasi planete stejne. Tudis by se dotycny ocitl v budoucnosti. Jestli by to bylo o hodinu, nebo 100let je zas otazka jina.

    2. Jak můžeme vědět, že se dá cestovat do budoucnosti, když se nedozvíme zda to jde či se to povedlo, když se nemůžeme vrátit zpět do minulosti , aby se to potvrdilo?

  4. Již pohled do zrcadla ukazuje zámek vteřiny starou minulost!

  5. Jestliže věda označí určitý projekt za nemožný/neproveditelný, pokaždé se najde nějaký ignorant, který to neví a danou věc udělá. To je pouze glosa.

  6. Neříkalo se v minulosti například, že nelze přesáhnout rychlost zvuku? Jak dlouho byl atom považován za nedělitelný.

Comments are closed.