Apple iPhone 15 Pro, originální foto

Apple nehraje fér. iPhone 15 má po aktualizaci výrazně nižší výkon

  • Apple znovu přiškrtil výkon nových iPhonů 15 Pro, hned v jedné z prvních aktualizací
  • Byl k tomu zřejmě donucen kvůli problémům s přehříváním

iPhone 15 Pro má nižší výkon

Aktuální generaci iPhone 15 potkala hned zkraje nepříjemná kontroverze, a to problém s přehříváním. Ať už byl důvod způsoben novým titanovým šasi, zmenšeným prostorem pro odvod tepla, anebo neozkoušenou 3nm konstrukcí čipu A17 Pro, problém to byl velký. iPhony 15 Pro a Pro Max se přehřívaly více než loňská generace, což zklamalo mnoho zákazníků.

Jakmile se o problému začalo víc mluvit, Apple slíbil nápravu v příští aktualizaci. Ta dorazila předevčírem, mnoho fanoušků ale nepotěšila. Podle oblíbených benchmarků AnTuTu a Geekbench totiž výkon klesl, a to celkem razantně.


Nepřehlédněte: iPhone 15 se pekelně přehřívá. Apple hází vinu na extrémně oblíbené aplikace


Najednou se ukazuje, že rozdíl mezi iPhonem 15 Pro a 14 Pro ve výkonu vlastně není tak velký, přestože se Apple snažil prezentovat, že nový čipset A17 Pro bude velkou revolucí, mimo jiné na poli mobilního hraní.

Srovnání v AnTuTu a Geekbench

Ve facebookové skupině Apple Dotazy / Odpovědi si rozdílů ve výkonnosti všimli i první zákazníci s iPhonem 15 Pro. Jeden z uživatelů přiložil screenshot z benchmarku AnTuTu ve verzi v10.0.2. a iPhone 15 Pro před aktualizací předvedl krásných 1 541 059 bodů.

Takto vysoký výsledek nenabízí žádný androidový telefon a potvrzují to i testy v naší recenzi. Jenomže stejný uživatel po aktualizaci na iOS 17.0.3 uvedl, že ten stejný iPhone 15 Pro skóroval „jen“ 1 483 151 bodů.

Ještě bizarnější situace panuje při srovnání s loňskou generací iPhone 14 Pro. Ten například v benchmarku Geekbench ve verzi 6 vykázal 2 644 bodů v testu Single-Core a 6 990 bodů v Multi-Core. iPhone 15 Pro má jen o zhruba 100 bodů víc: 2 877 bodů v Single-Core a 7 103 bodů v Multi-Core.

Důležité je zmínit, že rozdíl je prakticky pouze tabulkový – v praxi většina uživatelů rozdíl nepozná. Zákazníci však mají důvod žehrat, neboť iPhone 15 Pro má do budoucna nabízet i dostatek výkonu pro hraní konzolových her, jako je Assassin’s Creed Mirage či Resident Evil Village. Přiškrcený výkon však nedává moc velkou důvěru v to, že iPhone bude právoplatné herní zařízení, jak Apple prezentuje.

Zdroj náhledové fotografie: Apple, zdroj: vlastní

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. To nechápu, na Letemsvetemapplem.cz dělali taky testy a psali naopak, že je výkon větší. Pravda je, že pokud se dělá test ihned po aktualizaci tak má napilno, protože na pozadí dolaďuje systém.

  2. Pokud vím, tak nižší výkon je ihned po aktualizaci, kdy telefon na pozadí ještě něco zpracovává, ale po pár hodinách je výkon jestě o chlup vyšší než před aktualizací….. Tak si doplňte informace a nelžete… A ne nejsem zaslepená Apple ovečka

Comments are closed.