Google přikládá pod kotel

Aplikace pro telefony s Androidem obsahují škodlivý program. Z Google Play si je stáhly miliardy lidí

  • Nestáhli jste si nebezpečné aplikace?
  • Mohou vám způsobit velké potíže

Společnost Microsoft upozorňuje, že v oficiálním obchodě pro chytré telefony s Androidem objevila aplikace, které uživatele mohou vystavit velkému bezpečnostnímu riziku. Alarmující je, že dohromady mají čtyři miliardy stažení.


Nepřehlédněte: Číňané letí na odvrácenou stranu Měsíce. Na palubě mají náklad, o kterém nikomu neřekli


Do Google Play pronikly nebezpečné aplikace

Americká technologická společnost na svém blogu vysvětluje, že v některých aplikacích pro Android objevila zranitelnost, která kyberzločincům umožňuje získat kontrolu nad mobilním telefonem.

Microsoft po objevení bezpečnostního nedostatku informoval jejich vývojáře a spolupracoval s nimi na odstranění problému. Mezi potenciálně nebezpečné aplikace uvedené ve zprávě patří oficiální správce souborů Xiaomi, který byl nainstalován více než miliardkrát, a kancelářský balík WPS Office, který zaznamenal více než 500 milionů stažení.

Problémy zjištěné v obou aplikacích byly opraveny v únoru, ale pokud je máte nainstalované v telefonu, doporučujeme, abyste je neprodleně aktualizovali, pokud jste tak již neučinili.

Pokud daná aplikace umožňuje vzdálený přístup k souborům na cloudu přes protokoly FTP a SMB, jako tomu je v případě oficiálního správce souborů Xiaomi, což je aplikace, která je předinstalovaná v telefonech čínského výrobce, je riziko zneužití kyberzločinci vysoké, uvádí Microsoft. „Uživatelé této aplikace by měli v ideálním případě resetovat i své přihlašovací údaje a sledovat, zda se v telefonu nechová nestandardně.“

Překvapený muž, telefon
Zdroj: Freepik / Freepik

Hrozba pro Android přetrvává

Experti společnosti Microsoft přiznávají, že je pravděpodobné, že stejná zranitelnost může být přítomna i v aplikacích, které nezkoumali. Jak mohou lidé podobná bezpečnostní rizika minimalizovat?

Podle expertů je vhodné stahovat nové aplikace jen z obchodu Google Play. Jeho správci proaktivně vyhledávají rizikové aplikace a blokují je ještě, než se dostanou k uživatelům. Jak však ukazuje zpráva Microsoftu, ani oficiální katalog společnosti Google není vůči podobným hrozbám vždy zcela imunní.

Zdroj náhledové fotografie: Mika Baumeister / Unsplash, zdroj: Microsoft, PhoneArena

Total
0
Shares
2 komentářů
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..