Aplikace eDoklady

Aplikace eDoklady: Proč byste se měli těšit na občanku v mobilu?

  • Oficiální česká aplikace eDoklady umožní schovat občanku do telefonu
  • K dispozici bude již od ledna 2024, i když v omezeném režimu

Ministerstvo pro místní rozvoj na úterní tiskové konferenci oznámilo velkou novinku – projekt digitální peněženky v mobilu se konečně blíží do finále, prvním uživatelům bude v omezeném provozu k dispozici již od ledna 2024.

Česká aplikace eDoklady

Aplikace eDoklady vzniká ve spolupráci ministerstva, Digitální informační agentury (DIA) a Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT). Oficiální vládní web aplikace hlásá celkem lákavou větu: „Nová éra prokazování totožnosti? Už brzy. S eDoklady můžete mít od ledna 2024 občanku v mobilní aplikaci.“


Nepřehlédněte: Sociálním sítím Facebook a Instagram hrozí v Česku konec. Jaký je důvod?


Co vlastně aplikace bude umět? V první vlně v ní budete moci nosit občanský průkaz. Na nejrůznějších místech se s aplikací budete moci prokazovat. Zajímavou funkcí pak je možnost zobrazit pouze informace, které jsou pro tu či onu legitimaci důležité.

„eDoklady budou fungovat jako běžná mobilní appka: stáhnete, zaregistrujete se, používáte. Velkou výhodou proti klasické občance bude ale možnost vybrat si, které údaje chcete při kontrole sdělit. Například při prokazování věku v restauraci nikdo nemusí znát vaše bydliště či datum narození, stačí prostě potvrzení plnoletosti,“ upřesnil na svém profilu na síti X ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Ověření na úřadě, později i v restauraci

Problém však spočívá v relativně pomalém zavádění. Aplikace bude dostupná od 1. ledna 2024, ověřit se díky ní však budete moci pouze při komunikaci s ministerstvy, úřadem vlády, Českým telekomunikačním úřadem nebo třeba NÚKIB. Celkový výčet institucí, které začnou eDoklady přijímat od ledna 2024 najdete na webu edoklady.gov.cz.

Seznam podporovaných státních institucí by se měl rozšířit v červenci 2024, přibýt by měla například Česká správa sociálního zabezpečení, finanční úřad, policie, nemocnice, popřípadě úřad práce.

Zbývá však poslední háček, a sice ten, že služba nebude platná v zahraničí. To znamená, že s sebou stále budete muset nosit plastovou kartičku. Jisté zlepšení v tomto směru lze očekávat až s celoevropským řešením EUDI, tedy eurounijní digitální identitou. Ta by měla vejít do ostrého provozu v průběhu roku 2025.

Zdroj náhledové fotografie: Freepik, zdroj: edoklady.gov.cz

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Musím vlastnit telefon, mít ho nabitý, a mít o tuto aplikaci méně místa v telefonu. Dále věřím, že bude možné přes tuto aplikaci odposlouchavat, sledovat, obraz, GPS polohu. Dále předpokladam propojení z emailem. Dále se nabízí možnost propojení s digitální měnou a tím se dostanete do digitálního koncentráku.

Comments are closed.