Kdy lidstvo obdrží první zprávu od mimozemšťanů?

Američané pošlou mimozemšťanům zprávu, kde se nachází Země. Podle kritiků jde o existenční hazard

  • Tady jsme, řekne lidstvo mimozemšťanům
  • Američané pošlou vzkaz do vesmíru
  • Mnozí tuto snahu kritizují, prý je nebezpečná

Pokud se člověk ztratí v divočině, má v podstatě dvě možnosti, jak se z té šlamastyky dostat. Může se vydat hledat civilizaci vlastními silami, nebo zkusit rozdělat oheň, z kamenů sestavit slovo „POMOC“ a doufat, že signál někdo zaznamená a pošle záchranu. Vědci, kteří se zabývají otázkou, jestli někde existují inteligentní mimozemšťané, jsou na tom vlastně podobně.


Nepřehlédněte: Únosy mimozemšťany, pokusy na lidech a teleportace: vláda USA zveřejnila tajné dokumenty o UFO


Tady jsme, řekne lidstvo mimozemšťanům

Již více než 70 let amatérští astronomové v rámci programu SETI (the search for extraterrestrial intelligence – hledání mimozemské inteligence) skenují rádiové a optické signály ve snaze navázat s mimozemšťany kontakt.

Většina odborníků je přesvědčena, že inteligentní život mimo Zemi skutečně existuje, i když o něm zatím nemáme sebemenší důkazy. Někteří z nich pak věří, že různé formy života ve vesmíru disponují inteligencí a technologiemi, které jim umožňují s námi navázat kontakt.

Přesto doposud kosmické sluchátko nikdo nevzal a lidem na opakované volání neodpověděl. Tomuto paradoxu se v odborných kruzích přezdívá „Velké ticho“. Jednou z cest, jak vesmírnou hluchotu prolomit, představuje organizace METI, která už nechce jen pasivně poslouchat.

Odesílání nových zpráv

Chris Impey, který je členem organizace, v rozhovoru pro Sciente Alert prozradil, že v nadcházejících měsících měsících zprávy mimozemšťanům vyšlou hned dva astronomické týmy. Jedna zpráva bude odeslána z největšího radioteleskopu na světě v Číně. Teleskop s průměrem 500 metrů bude vysílat sérii rádiových pulsů přes široký pás oblohy.

Zpráva má název „ Beacon in the Galaxy “ (Maják v galaxii) a zahrnuje prvočísla, matematické úlohy, informace o biochemii života, polohu Země a časovou značku. Tým informace pošle směrem ke skupině milionů hvězd, které se nacházejí poblíž středu Mléčné dráhy a jsou od Země vzdáleny asi 10 000 až 20 000 světelných let. To znamená, že pokud zpráva k mimozemšťanům někdy doputuje, než obdržíme odpověď, uplynou desítky let.

Druhý pokus se zaměří pouze na jednu hvězdu, ale s potenciálem mnohem rychlejší mimozemské odpovědi. 4. října 2022 tým z velké radiokomunikační stanice Goonhilly v Anglii vyšle zprávu směrem ke hvězdě TRAPPIST-1, která je od modré planety vzdálená 39 světelných let. Takže než lidstvo dostane odpověď, uběhne pouhých 78 let.

Zdroj: Pixabay

Má smysl je kontaktovat? Nevyhladí nás?

Impey uznává, že ne každý je z projektu nadšený. Lidé se jej prý často ptají, jestli je rozumné něco takového vůbec dělat. Snaha o kontakt s mimozemšťany totiž vyvolává řadu etických otázek. Jedna z nich zní: Kdo Zemi vlastně zastupuje? Vzhledem k absenci jakýchkoli mezinárodních konzultací s veřejností je rozhodnutí o tom, jakou zprávu poslat a kam ji poslat, vlastně jen v rukou malé skupiny zainteresovaných vědců. S tím souvisí i druhá, a podle Impeye mnohem závažnější otázka: je dobrý nápad snažit se vůbec mimozemské civilizace kontaktovat?

Když se ztratíte v lese a najdou vás, je to samozřejmě úžasná věc. Pokud jde o to, zda by lidstvo mělo kontaktovat mimozemšťany, odpověď už není tak jednoznačná. Před svou smrtí jeden z největších světových géniů Stephen Hawking otevřeně hovořil o nebezpečí kontaktování mimozemšťanů pomocí špičkových technologií. Tvrdil, že pokud by měli nepřátelské úmysly a věděli, kde se Země nachází, mohli by lidstvo zničit. Jiní vědci si pro změnu žádné takové riziko nepřipouštějí – podle nich je dávno pozdě a vyspělá civilizace, pokud existuje, o naší existenci už dávno ví.

Jedním z mecenášů projektu METI je rusko-izraelský miliardář Jurij Milner, který nedávno nabídl milion dolarů za nejlepší návrh vzkazu mimozemšťanům a efektivní způsob jeho přenosu. K dnešnímu dni vysílání zpráv do vesmíru žádné mezinárodní předpisy neupravují, takže experimenty budou i přes obavy pokračovat, pokud se je v budoucnu samozřejmě někdo nerozhodne zakázat.

V knihách a filmech to pro lidstvo při kontaktu s mimozemšťany často nekončí dobře. Impey doufá, že pokud k setkání někdy dojde i ve skutečnosti, naši hvězdní bratři přijdou v míru, a ne s úmyslem nás vyhladit.

Zdroj náhledové fotografie: Stephen Leonardi / Unsplash

Total
0
Shares
9 komentářů
  1. Když umí cestovat tak daleko přijedou plenit to je logické, přece domu nepojedou s prázdnou. Tím se vyřeší spousta problému na zemi.
    Další možnost nestojí zem za to .
    Ti co mají zájem už nás zkoumají tisíce let, ale nemají zájem o kontakt, proto že nejsme jim hodni jme pro ně moc mladí ve vývoji.

  2. Na tomto případu jasně vidíme, že vysoká inteligence ještě neznamená zdravý rozum. Idioti !

  3. Mimozemské civilizace určitě existují, ví o nás, a velikým obloukem se nám vyhýbají, proto že sledují naše dějiny. Co vidí? Hamižnost a války.

    1. Na základě čeho si myslíte, že mimozemské civilizace URČITĚ existují?

  4. Mimozemské civilizace existují,ale jak řekl St.Hawking:”Jsme jen opice co nedávno slezli ze stromu “Co by pak od nás mimozemské rasy mohli ocekavat.Za další,už zde byli před tisicemi let.Ucili nás jazyky,matematiku,astronomii a stavitelstvi.Pak zde jejich projekt skončil a oni v mezigalaktických generačních lodích prostě pokračovali dále .Vracet se už nejspíš nebudou.

    1. Tak vás určitě žádné civilizace jazyky nenaučili. Tolik chyb v pár větách se jen tak nevidí.

  5. Přesně na tohle téma byla napsaná skvělá románová trilogie Vzpomínka na Zemi.

Comments are closed.