Měsíc, zeležnice

Američané mají velkolepé plány. NASA chce na Měsíci postavit levitující robotický vlak

  • Dle nejnovějších plánů chce NASAvybudovat na Měsíci železnici
  • Obhospodařovat by ji měli levitující roboti
  • Zatím jde ale o hudbu budoucnosti, výstavba nezačne dřív než v roce 2030

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír plánuje velkolepé věci. Z některých až přechází zrak a přijdete si, že snad jde o výplod sci-fi scénáristů, než vědců a odborníků na slovo vzatých. V rámci projektu FLOAT chce NASA například vybudovat na Měsíci vlakovou dráhu.


Nepřehlédněte: Nápad jako ze sci-fi? NASA chce mimo Zemi vybudovat vlakovou dráhu


Vesmírný vlak na Měsíci

FLOAT je jedním z projektů programu Innovative Advanced Concepts (NIAC), o kterém jsme informovali docela nedávno. Zkratka představuje Flexible Levitation on a Track, tedy „Flexibilní levitující vlaková dráha“.

Někomu to zní možná příliš bláznivě, než aby to byla pravda, ale NASA již zveřejnila velmi podrobné plány celého projektu. Američané chtějí vybudovat první lunární železniční systém, který zajistí spolehlivou, autonomní a efektivní přepravu užitečného nákladu na Měsíci.

Inženýr robotiky Ethan Schaler říká, že taková konstrukce by byla pravděpodobně „naprosto rozhodující pro každodenní provoz udržitelné lunární základny v roce 2030“.

Vesmírná železnice
Zdroj: NASA

NASA chce roboty

Dle zmíněných projektových plánů ponesou levitující roboti vozíky, které se budou pohybovat rychlostí zhruba 1,6 km/h a agentura plánuje, že budou schopni každý den přemístit zhruba 100 tun materiálu na budoucí měsíční základnu NASA a zpět.

Samozřejmě je ještě potřeba sehnat veškerý materiál na stavbu lunární železnice. Tento problém však bude na pořadu dne až ve chvíli, kdy dá NASA projektu zelenou.

Zdroj náhledové fotografie: DALL-E3 (generováno AI), zdroj: BGR

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..