Messenger dostává novinky u šifrované komunikace

„Ahoj, rychle zkontroluj, zda jde o tebe.“ Českým Facebookem se šíří podvod, který lidem krade účty

  • Podvod šířící se Facebook Messengerem může zasáhnout i vás
  • Hackeři se znovu snaží zneužít lehkovážnosti uživatelů

Po populární chatovací aplikace Messenger se znovu šíří vlna nebezpečných zpráv, které se snaží uživatele přimet k tomu, aby klikli na odkaz. Kdo ho neuváženě otevře, přijde navždy o účet.


Nepřehlédnete: NASA poprvé v historii pohnula vesmírným objektem. Jeho fragmenty mohou zasáhnout Mars


Nebezpečný podvod na Messengeru

Na uživatele chatovací aplikace Facebook Messenger znovu útočí kyberzločinci. Zpráva se tváří, jako kdyby ji poslal kamarád, ve skutečnosti vás ale připraví o profil.

Buďte obezřetní, podvod může zasáhnout každého – stačí chvíle nepozornosti. Na nový scam, který se mezi lidmi v České republice a na Slovensku šíří jako lavina, upozornila stránka Hoaxy a podvody.

Na první pohled se trik podvodníků vydává za legitimní zprávu od přátel s odkazem a výzvou k otevření odkazu. Podvodníci se snaží využít důvěřivosti většiny uživatel sociální sítě, kteří v domnění, že jde o zprávu od skutečného kamaráda, na nebezpečný odkaz kliknou.

„Ahoj Lucie, rychle zkontroluj, zda jde o tebe,“ stojí ve zprávě, za jejímž textem následuje odkaz. Jak však dokazují komentáře pod příspěvkem na stránce Hoaxy a podvody, text se dynamicky mění. Ne každému přijde to samé. Pokaždé se však text snaží navodit dojem, že jde o něco vážného, například o únik soukromých fotek na internet.

Fígl hackerů spočívá v tom, že vám zpráva přijde od někoho, koho znáte i v reálném životě, takže vaše ostražitost okamžitě klesá někam k nule. Pokud vám tato podvržená zpráva přijde, je důležité na nic neklikat. Pokud jste tak učinili, stali jste se obětí phishingového útoku. Bohužel.

Útočníci se takto dostali k vašim citlivým informacím a přijít můžete i o celý facebookový účet. Navíc jste se stali součástí organizovaného podvodu a z vašeho účtu se nyní zavirovaná zpráva šíří mezi další lidi.

WhatsApp, Messenger
Zdroj: Jeremy Bezanger / Unsplash

Jak se můžete chránit?

  1. Zcela zásadní je zdravý úsudek. Na nic neklikejte a buďte maximálně obezřetní i u zpráv, které vám pošle kamarád.
  2. Pokud jste klikli, co nejrychleji si k Facebooku změňte heslo.
  3. Zásadní je vždy používat dvoufaktorové ověřování. Každý uživatel by měl mít tuto funkci aktivní.
  4. Jednoduše se můžete také podívat na historii přihlášení do Facebooku, zda vaše přihlašovací údaje nepoužívá někdo jiný.
  5. Přehled posledních aktivit na Facebooku, které mohou signalizovat narušení bezpečnosti, můžete zkontrolovat v sekci „Nastavení a soukromí“, když kliknete na „Záznamy o aktivitách“.

Zdroj náhledové fotografie: Solen Feyissa / Unsplash, zdroj: Hoaxy a podvody

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..