Mars

NASA poprvé v historii pohnula vesmírným objektem. Jeho fragmenty mohou zasáhnout Mars

  • NASA cíleně narazila do měsíce Dimorphos
  • Šlo o první test obrany před vesmírným tělesem
  • Mise skončila obrovským úspěchem

Před dvěma lety americká vesmírná agentura NASA oslavila historický úspěch v misi planetární obrany. Nárazem sondy DART vychýlila z kurzu Dimorphos, měsíc planetky Didymos, která se nachází zhruba 11 milionů kilometrů od Země.


Nepřehlédněte: Lidstvo o Voyager 1 nepřijde. NASA zjistila, proč zpoza sluneční soustavy vysílá proud „zmatečných“ dat


Asteroid zasažený sondou DART

Lidstvu se vůbec poprvé podařilo vychýlit dráhu kosmického tělesa a ověřit tím kapacity pro případ, kdy by byla nutná obrana planety před nebezpečným asteroidem. Během nárazu se však z Dimorphosu oddělilo 37 obrovských balvanů o velikosti jeden až sedm metrů, které se dostaly z jeho gravitačního sevření.

Nedávno tým NASA zkoumal dráhu, kterou tyto objekty urazí během příštích 20 000 let, a dospěl k názoru, že Země je před nimi v bezpečí. V zatím nerecenzovaném článku publikovaném preprintovým serverem arXiv se píše, že k nejtěsnějšímu průletu balvanů kolem naší planety dojde přibližně za 2 500 let, ale horniny se nikdy nepřiblíží blíže než na 0,02 astronomické jednotky (AU), přičemž jedna AU je vzdálenost mezi Zemí a Sluncem. Mars však takové štěstí mít nemusí. 

Mars, kráter
Zdroj: ESA

Balvany mohou zasáhnout Mars

„Simulace ukazují, že všechny horniny v budoucnu několikrát překročí oběžnou dráhu Marsu,“ napsali výzkumníci. „Vzhledem ke křížení oběžných drah, k němuž dochází v dlouhodobém vývoji, je možné, že některé z nich v budoucnu narazí do Marsu.“

K těmto potenciálním dopadům může dojít čtyřikrát v příštích přibližně 15 000 letech. Výzkumníci se ve studii zabývali tím, co se stane, až narazí do povrchu rudé planety, a zjistili, že každý z šutrů – pokud mají střední pevnost kolem 1 MPa – vytvoří impaktní kráter o průměru asi 200 až 300 metrů.

Druhým dechem však dodávají, že nelze vyloučit, že balvany z Dimorphosu mají řádově nižší pevnost. V takovém případě by k žádným dramatickým impaktům nedošlo.

Co dalšího má NASA za lubem?

Na misi DART v následujících letech naváže projekt Hera. Speciální sonda bude operovat v blízkosti asteroidu Dimorphos, zkoumat gravitační pole a provádět magnetická měření pro zpřesnění představy o jeho vnitřní struktuře.

Zdroj náhledové fotografie: Aynur Zakirov / Pixabay, zdroj: IFLScience, arXiv

Total
0
Shares