Žena, telefon

„Ahoj, mami, pomůžeš mi?“ Přes SMS se šíří podvod, který může ohrozit i Čechy

  • Podvod šířící se přes SMS může zasáhnout i vás
  • Kyberločinci se snaží zneužít lehkovážnosti uživatelů

V zahraničí se prostřednictvím SMS šíří nebezpečný podvod, který zneužívá důvěry lidí. Nelze přitom vyloučit, že se brzy neobjeví i v Česku a na Slovensku.


Nepřehlédněte: WhatsApp lze nově používat až na 5 telefonech současně. Uživatelé se konečně dočkali


Nebezpečný podvod přes SMS

Před dvěma lety se podvod, který zneužívá důvěřivosti uživatelů, šířil výhradně přes sociální síť WhatsApp, ale zločinci evidentně přišli na způsob, jak ho aplikovat i ve standardních SMS, neboli textovkách.

Zločinci cílí zejména na seniory, kteří mají děti a jsou nejzranitelnější skupinou. Šmejdi se vydávají za někoho, kdo se dostal do finanční nouze. Zpráva začíná důvěrným oslovením a požaduje peníze, které „člen rodiny v nesnázích“ bezodkladně potřebuje. Jednou jde o nezaplacený účet na telefon, podruhé zase o neodkladnou operaci nebo finance na právníka.

S podobnými praktikami jsme se dříve setkali i v Česku, ale nebyly prováděny prostřednictvím SMS. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi jednoduchý podvod, očekáváme jeho příchod i do dalších zemí, včetně České republiky a Slovenska.

„Byla jsem z toho úplně hotová, byla jsem tak moc naštvaná,“ řekla pro BBC žena z Velké Británie, která přišla o 3 000 liber. Není jediná, kdo se stal obětí podvodu. Organizace Action Fraud nedávno uvedla, že jen v loňském roce ve Velké Británii zloději po internetu okradli více než 1 200 lidí a obrali je přibližně o 1,5 milionu liber. „Zapřemýšlejte na chvíli, než někomu pošlete své peníze, může vás to ochránit,“ uvedl detektiv Craig Mullish z londýnské policie.

telefon, mobil
Zdroj: Jonas Leupe / Unsplash

Jak textovka funguje?

Nejprve vám přijde zpráva z čísla, které nemáte v seznamu kontaktů. Podle organizace Action Fraud se pachatelé vydávají za členy rodiny a konverzaci obvykle začínají slovy „Ahoj mami“ nebo „Ahoj tati“.

Poté uvedou, že píšou z jiného čísla, protože ztratili telefon, a žádají peníze na zaplacení účtu, operaci nebo právníka. Nakonec obětem do zprávy pošlou číslo účtu, kam peníze mají zaslat, a čekají.

Chcete-li mít stoprocentní jistotu, že osoba, která vám takovou zprávu poslala, je skutečně členem vaší rodiny, prostě na dané číslo zavolejte. Podvodník hovor určitě nepřijme…

Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik zdroj: Mirror

Total
0
Shares
3 komentářů
  1. mě přišla také SMS že potřebuje a pak mě přišlo,že dluží xy kč a pokud nezaplatím už ji neuvidím tak jsem mu řekla “AŤ SI JI NECHAJÍ” nemám děvče

  2. Lidi, myslete trochu! Přijde mi SMS: mami, pomoz, od syna – tak první věc je, že mu zavolám, ne? Co by to bylo za rodinu, kde po žádosti o pomoc pošlou peníze, ale nekomunikují, nemají zájem, co se vlastně děje a jak k tomu došlo?

  3. Take teď litá podvod po Facebooku. Podvodníci si vytvoří libovolný účet stejný jaký vidí na Facebooku a pak začnou rozesílat SMS kontaktům skutečného profilu. Stalo se mi před měsícem, že mi po Facebooku napsala kamarádka, že ztratila moje číslo, poslala jsem jí ho tedy. A za 2 dny mě přišla SMS, že mi přijde kód a ať jí ho přepošlu, že jde o hru ,do které mě zahrnula a když vyhrajeme, půjdeme posedět do restaurace. Opravdu mi za chvilku přišel kód,tak jsem zavolala operátorovi a kód mu nadiktovala, ať mi řekne o co se jedná,bylo to povolení k zaplacení 2590 Kč z mého telefonního účtu. Tak jsem na SMS odpověděla, že vše předám policii. Následně jsem našla původní číslo kamarádky a zavolala jí. Samozdrejmě o ničem nevěděla,tak na hlavní stranu Facebooku ihned varovala všechny, že tam jejím jménem řádí podvodník, ukázalo se, že ten hajzl obeslal skoro všechny její kontakty a bohužel 2 z nich mu naletěli a o peníze přišli.

Comments are closed.