Procesor

56jádrové monstrum od Intelu právě rozdrtilo nejlepší procesor AMD a stanovilo nový světový rekord

  • Spousta jader na vysoké frekvenci, cisterna tekutého dusíku a je vymalováno
  • Populární benchmark Cinebench pro měření výkonu má nového krále

AMD Threadripper byl sesazen z trůnu světového šampiona, protože 56jádrový procesor pro pracovní stanice Intel Xeon W9-3495X ho naprosto rozdrtil v benchmarku Cinebench R23.


Nepřehlédněte: Bič na drahé energie v Česku i ve světě? Vědci tvrdí, že dokážou vyrábět elektřinu ze vzduchu


Nejvýkonnější procesor má teď Intel

Cinebench R23, pokud jste o něm ještě neslyšeli, je benchmark pro vizuální vykreslování, který rozděluje obraz na jednotlivé segmenty, které se postupně skládají na obrazovce.

Čím více výpočetních jader a vláken máte k dispozici pro vykreslování těchto segmentů, tím rychleji je celý obraz vykreslen a tím vyšší je výsledné skóre procesoru.

Dlouhou dobu se na špičce držela dvojice čipů AMD Threadripper, určená pro pracovní stanice, a to díky extrémnímu počtu výpočetních jader: Threadripper 3995X a 5995X mají každý 64 jader a 128 vláken. To jim obvykle dává značnou výhodu před konkurenčními čipy Intel Xeon. 

Procesor
Zdroj: Luan Gjokaj / Unsplash

A platí to i v případě Xeonu W9-3495X, který má o osm jader a o 16 vláken méně, než oba konkurenční Threadrippery. Přesto se čipu Intelu povedl husarský kousek, když získal 132 484 bodů ve vícejádrovém výkonu v testu Cinebench R23. To je o 11 269 bodů více než v případě předchozího držitele světového rekordu, jímž byl AMD Threadripper 5995WX.

Na konci roku může AMD zaútočit

Ačkoli sem jedná o obrovské vítězství, Intel se nemusí radovat dlouho. Jak poznamenává server Wccftech, čipy AMD Zen 4 Threadripper jsou na obzoru a 64jádrový/128vláknový Threadripper 7995WX by si mohl vzít titul nejvýkonnějšího procesoru na světě zpět ještě před koncem roku.

Nového světového rekordu bylo dosaženo brutálním přetaktováním, když procesor Xeon W9-3495X chlazený kapalným dusíkem běžel na samotné hranici svých možností.

Zdroj náhledové fotografie: Niek Doup / Unsplash, zdroj: TechRadar

Total
0
Shares
5 komentářů
    1. Intel nemusí být OC, když na 16 jádrech žere 300W v defaultu, tak na 56 musel žrát aspoň 1 kW i s menšími takty.

  1. A nad oběma pocesory, nekalým způsobem, vyhrál procesor složený z 8,7mil jader maskovaný za superpočítač Frontier. Masivnímu nasazení v domácnostech, které touží po zvýšení výkonu Minecraftu, brání pouze vyšší spotřeba, 21 000kW https://www.top500.org/system/180047/

Comments are closed.