Překvapený muž, telefon

17 aplikací na Google Play napadl vyděračský malware. Do telefonů s Androidem si ho stáhly tisíce lidí

  • Google Play znovu v problémech
  • Objevil se další otravný malware

V sedmnácti mobilních aplikacích na Google Play se ukrýval nebezpečný malware. Útočníci díky němu mohli vydělat obrovské peníze. Upozornil na to server Phone Arena.


Nepřehlédněte: NASA chce poslat do vesmíru nový vzkaz pro mimozemšťany. Zlaté desky ze sond Voyager už nejsou aktuální, říkají vědci


Na Google Play řádil nebezpečný malware

Bezpečnostní experti ze společnosti ESET zveřejnili 17 aplikací na Android, které v sobě měly zabudovaný malware. Jako malware se označuje vše od počítačových virů až po vyděračský software. Přestože tyto aplikace Google z Play Storu okamžitě smazal, většina z nich může škodit dál. Navíc mnoho z těchto aplikací má už tisíce stažení.

Některé ze zavirovaných aplikací měly lidi zabavit, zatímco jiné uživatelům slibovaly rychlou finanční pomoc. „Aby vypadaly věrohodně, předstíraly, že jsou úzce spojeny se známými poskytovateli půjček a finančními institucemi, nebo byly navrženy tak, aby se podobaly legitimním aplikacím, prostřednictvím kterých lze požádat o úvěr,“ píše server Phone Arena.

Například aplikace SpyLoan po instalaci uživatele žádala o přijetí dosti nerovných podmínek služby – udělení různých oprávnění včetně přístupu k protokolům hovorů, úložišti, mediálním souborům, seznamům kontaktů a údajům o poloze a poskytnutí osobních údajů, jako je adresa, kontaktní údaje, informace o bankovním účtu a fotografie průkazu totožnosti.

Jakmile podvodníci stojící za aplikacemi získali přístup ke všem těmto informacím, začali oběti vydírat, aby jim půjčku splatili, i když o ni o nikdy nepožádali nebo jim nebyla schválena.

Muž, telefon
Zdroj: katemangostar / Freepik

Zavirované aplikace

  1. AA Kredit
  2. Amor Cash
  3. GuayabaCash
  4. EasyCredit
  5. Cashwow
  6. CrediBus
  7. FlashLoan
  8. PréstamosCrédito
  9. Préstamos De Crédito-YumiCash
  10. Go Crédito
  11. Instantáneo Préstamo
  12. Cartera grande
  13. Rápido Crédito
  14. Finupp Lending
  15. 4S Cash
  16. TrueNaira
  17. EasyCash

Pokud jste si některou z výše uvedených aplikací nedopatřením stáhli, okamžitě ji vymažte. Pokud vás hackeři vydírají, měli byste se obrátit na orgány činné v trestním řízení. Chcete-li zůstat v bezpečí, stahujte aplikace pouze z důvěryhodných zdrojů a před jejich instalací si vždy projděte recenze a hodnocení.

Závěrem dodejme, že většina zavirovaných aplikací byla zaměřena na uživatele v jihovýchodní Asii, Africe a Latinské Americe, kteří naléhavě potřebují peníze.

Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: Phone Arena

Total
0
Shares
1 komentář
  1. “Chcete-li zůstat v bezpečí, stahujte aplikace pouze z důvěryhodných zdrojů”
    To je víceméně potvrzení, že Google Play je nedůvěryhodny zdroj, děkuju.. Já stahuju aplikace posledních cca 15 let téměř bez výjimky jen z “neoficiálních zdrojů”, a nikdy jsem s nimi neměl sebemenší problém. Oni si to tam totiž administrátoři pečlivě hlídají, na rozdíl od Google Play.

    “Pokud jste si některou z výše uvedených aplikací nedopatřením stáhli, okamžitě ji vymažte.”
    Prosím, zkuste někdy zveřejnit návod, jak aplikaci vymazat (pokud to tedy sami umíte 😃). Nicméně si myslím, že zdlouhavé vymazávání je v tomto případě zbytečné (ostatně, kolik asi tak zdejších čtenářů má telefon rootnutý, a ví kam sáhnout?). Namísto toho určitě bude stačit obyčejné, jednoduché a rychlé odinstalování.

Comments are closed.