Kosmonaut, ISS

Ztraceno ve vesmíru: Astronauti NASA našli po osmi měsících záhadně ztracené rajče

  • Záhada vyřešena, hlásí NASA
  • Na ISS se našlo ztracené rajče

Vědci americké NASA po dlouhých osmi měsících konečně vyřešili záhadu ztraceného rajčete. To z Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) nevysvětlitelně zmizelo beze stopy letos v zimě a astronaut Francis Rubio byl podezříván z toho, že ho snědl, napsal server Futurism.


Nepřehlédněte: Student fyziky měl dokázat, že cestovat v čase je opravdu možné. Matematika překvapivě sedí, říkají vědci


Záhadně ztracené rajče

Astronautům na ISS se podařilo přijít na kloub velké gurmánské záhadě. Nalezli maličké rajče, které bylo součástí závěrečné sklizně programu Veg-05 a posledních osm měsíců se pohřešovalo.

„Dlouho jsme obviňovali našeho přítele Francise Rubia, který už odjel domů, že rajče snědl. Ale teď můžeme jeho jméno očistit. Rajče jsme našli,“ řekla s úsměvem astronautka amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Jasmin Moghbeliová.

Rajčata byla součástí experimentu eXposed Root On-Orbit Test System (XROOTS), který zahrnoval hydroponické a aeroponické pěstování rostlin, tedy bez půdy nebo jiných pěstebních médií.

Rubio, který od září loňského strávil na palubě stanice ISS rekordních 371 dní, nějakým nedopatřením své rajče ztratil, což vyvolalo podezření, že jej snědl.

Astronauti na ISS

V nedávno sdíleném videu „Případ ztracených vesmírných rajčat“, které uveřejnilo Johnsonovo vesmírné středisko, astronaut vzpomínal, co se přihodilo. „Máme tu jedno zralé rajče, které se právě ztratilo,“ hlásil Rubio pozemní kontrole na záběrech.

„Doufám, že to někdy někdo najde. Tu malou scvrklou věc,“ řekl v září novinářům. „Byl jsem si dost jistý, že jsem rajče zajistil suchým zipem tam, kam jsem měl. Ale když jsem se vrátil, bylo pryč,“ dodal s tím, že hledáním malé bobulky strávil asi dvacet hodin.

Hledání malého plodu moc nepomáhalo, že je na ISS zhruba sedmnáctiprocentní vlhkost, takže už tak malé rajče bylo navíc velmi seschlé. Nakonec se však přece jenom našlo.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Futurism

Total
0
Shares
2 komentářů

Comments are closed.