telefon

Známe důvod, proč je Xiaomi na americké černé listině

  • Xiaomi je na černé listině, kterou vytvořilo americké ministerstvo obrany
  • Stalo se tak kvůli podezření, že výrobce telefonů spolupracuje s čínskou armádou

Administrativa končícího prezidenta USA Donalda Trumpa zařadila před koncem loňského roku společnost Xiaomi na černou listinu. Jenže není černá listina jako černá listina. Huawei je na listině amerického ministerstva obchodu, Xiaomi se dostalo na listinu ministerstva obrany.


Psali jsme: Xiaomi podalo žalobu na americkou vládu. Chce odstranit z blacklistu


Xiaomi nehrozí zákaz prodeje smartphonů

Černá listina amerického ministerstva obrany obsahuje společnosti, které jsou napojené na čínskou armádu. Restrikce ale v tomto případě nejsou tak drakonické, jako vyfasovalo Huawei. Xiaomi na rozdíl od něj nehrozí omezení prodeje ani zákaz spolupráce s americkými firmami, což je při produkci smartphonů zcela klíčové.

Přidání Xiaomi na černou listinu ministerstva obrany znamená zatím pouze to, že američtí občané nesmí do této společnosti investovat. Pokud v Xiaomi mají podíl, tak ho musí prodat. Termín je stanovený na listopad letošního roku. Tolik krátké ohlédnutí za uplynulými měsíci.

Výkladní skříň komunistické Číny

Nyní se v souvislosti s americkým banem objevily nové zásadní informace. Důvodem, proč se firma dostala do hledáčku Spoených států, je možná ocenění, které obdržel spoluzakladatel a ředitel společnosti Lei Jun. Ten v roce 2019 získal uznání „Outstanding Builder of Socialism with Chinese Characteristics“ (v překladu „vynikajícímu staviteli socialismu s čínskými charakteristikami“. Ocenění mu bylo uděleno čínským Ministerstvem průmyslu a informačních technologií.

Xiaomi se od začátku proti všem obviněním z americké strany ohradilo a odmítlo, že je jakkoliv s čínskou armádou propojené. Dokonce kvůli tomu dalo vládu USA k soudu. Chce, aby z blacklistu zmizelo co nejdříve. Jenže věc je tuto chvíli na mrtvém bodě.

Paradoxně se tak ocenění šéfa Xiaomi mohlo stát pomyslným jazýčkem na miskách vah, které rozhodlo, proč byla firma na blacklist zapsána.

Chytrý telefon Xiaomi. Zdroj: N.Tho.Duc / Unsplash

Total
0
Shares