Policie

Zločinci už nemají šanci. Americká policie má speciální pušku, která na auto nastřelí GPS sledovač

  • Policie v USA má novou hračku
  • Speciální puška nastřelí GPS sledovač na auto

Newyorská policie si pořídila speciální pneumatickou zbraň, jako ze sci-fi filmu, která dokáže vystřelit na jedoucí vozidlo samolepicí GPS sledovací zařízení a díky čipu pak vůz najít.


Nepřehlédněte: Odborníci předpovídají, co čeká lidstvo v roce 2050: Mimozemšťané, čipy v lidském těle a uzurpující AI


Policie v USA má novou hračku

Střílející zařízení se nazývá Guardian-HX a vyrábí ho společnost StarChase. Má vytvořit alternativu ke standardnímu policejnímu pronásledování a umožnit policistům sledovat prchající vozidlo na dálku, aniž by za ním museli posílat jednotku pronásledovatelů.

Podle serveru Jalopnik Guardian-HX vychází ze zbraně AR-15. Spodní část pušky (část, ve které se nachází pažba, pistolová rukojeť, spoušť, bezpečnostní spínač a zásobník) je zaměnitelná s jakoukoli jinou puškou typu AR, s výjimkou vnitřní spoušťové sestavy a zásobníku.

Je to proto, že u Guardianu spoušť ve skutečnosti není spoušť a zásobník není zásobník. Samotná spoušť je spíše tlačítko, elektronický systém, který aktivuje uvolnění stlačeného plynu k pohonu střely GPS. Zásobník pak je ve skutečnosti baterie.

Speciální puška nastřelí GPS

Projektil se po vystřelení pohybuje rychlostí 60 kilometrů za hodinu a má přímý dostřel 10 metrů, i když společnost StarChase tvrdí, že za ideálních podmínek může vůz teoreticky zasáhnout až na vzdálenost 18 metrů. Jakmile je GPS střela připevněna k vozidlu, modul zobrazuje jeho polohu každé dvě sekundy.

Díky nové pušce tedy již není nutné podezřelé vozidlo zběsile pronásledovat, což představuje značné riziko jak pro policisty, tak pro obyvatele, zejména v zalidněném městském prostředí v odpoledních hodinách, kdy všichni spěchají z práce domů.

Zdroj náhledové fotografie: Diego Parra / Pixabay, zdroj: Jalopnik

Total
0
Shares