Astronaut

Odborníci předpovídají, co čeká lidstvo v roce 2050: Mimozemšťané, čipy v lidském těle a uzurpující AI

  • Život, tak jak ho dnes známe, skončí možná dřív než mnozí tuší
  • Naplní se temná predikce slavných futurologů?

Futurologové v 90. letech předpovídali, že v současnosti budou lidé žít pod vodou nebo se budou pohybovat v létajících autech. Nyní však odborníci varují před mnohem hrozivější budoucností.


Nepřehlédněte: Umělá inteligence není nepřítel, je to náš potomek. Posune nás na úroveň bohů, říká expert


Dnešní experti vidí budoucnost lidstva mnohem černěji. Někteří hovoří o zotročení lidstva umělou inteligencí, jiní zase o kontaktu s mimozemšťany – potenciální důsledky takového setkání jsou však zatím nejasné. Předpovědi toho, jak by svět mohl už za několik desetiletí vypadat, shrnul časopis The Science Times.

Převzetí světa umělou inteligencí

George Stakhov, ředitel pro strategii v DDB EMEA, uvedl, že realita může být v budoucnu mnohem horší než ztráta zaměstnání kvůli umělé inteligenci.

Předpovídá, že do roku 2050 bude mít AI na svět zásadní vliv, přičemž je možné, že nastane temná budoucnost umělé inteligence, kdy ti, kdo ji ovládají, získají značnou moc a 99 % populace bude zbaveno občanských práv. Alternativou k tomu může být scénář, kdy budou mít z AI všichni naopak prospěch díky lepší zdravotní péči, rychlejší dopravě a menšímu znečištění.

Základní mzda by se stala normou, což by vytvořilo více prostoru pro volnočasové aktivity. Stakhov se domnívá, že budoucnost bude pravděpodobně vypadat jako kombinace těchto dvou scénářů.

AI, umělá inteligence, robot
Zdroj: Noes_Cucho / Pixabay

Pokročilé gadgety s umělou inteligencí

Ajaz Ali z Ravensbourne University předpokládá, že by umělá inteligence mohla nahrávat člověka pomocí speciálních nástrojů a vytvořit tak jeho digitální dvojče, které by mohlo „žít“ i po smrti.

Lidé by mohli s těmito dvojčaty komunikovat v reálném čase, využívat jejich znalostí a myšlenek a umožnit tak svým blízkým komunikovat s příbuznými, kteří již nejsou mezi živými.

Technologický server Venture Beat k tomu dodává, že personalizace založená na umělé inteligenci bude v budoucnu stále populárnější. Jedná se o technologii, která využívá strojové a hluboké učení, zpracování jazyka a další techniky k personalizaci marketingových sdělení, obsahu, produktů a služeb, což vede k vyšším ziskům společností a mění způsob, jakým značky komunikují se svými zákazníky. Příkladem je přizpůsobování televizních pořadů a filmů generované umělou inteligencí.

Kdy lidstvo obdrží první zprávu od mimozemšťanů?
Zdroj: Stephen Leonardi / Unsplash

Biohacking: Mikročipy uvnitř lidského těla

K budoucnosti lidstva se vyjádřila i doktorka Heather Delaneyová. Předpovídá, že do roku 2050 si lidé budou do těla běžně implantovat čipy, které budou monitorovat a vylepšovat jejich zdravotní stav, což je proces známý jako biohacking. Dnes se o to např. pokouší neurotechnologická společnost Neuralink Elona Muska.

Setkání s mimozemšťany

Astronom Seth Shostak se domnívá, že lidé do dvou desetiletí objeví ve vesmíru inteligentní život. V této souvislosti zmiňuje nejnovější měření pomocí nejvýkonnějších teleskopů, která naznačují, že by mohly existovat miliardy světů podobných Zemi. Podle Shostaka by bylo skutečně velkou náhodou, kdyby Země byla jedinou planetou, která hostí život.

Zdroj náhledové fotografie: AlemCoksa / Pixabay, zdroj: science times

Total
0
Shares