Telefon, iPhone

Žena měla autonehodu a zůstala zaklíněná v autě. Záchranku automaticky přivolal iPhone

  • Chytrý telefon iPhone má na kontě další záchranu
  • Tentokrát pomohl ženě, která měla autonehodu

iPhone dlouhodobě prokazuje, že není jen ideálním telefonem, ale má také potenciál zachraňovat lidské životy, což se ostatně v minulosti již mnohokrát potvrdilo. Jedna taková záchrana se mu nedávno podařila v Austrálii.


Nepřehlédněte: Země pulzuje každých 26 sekund. Vědci ani po 60 letech netuší, co jev způsobuje


Telefon jako anděl strážný?

V polovině března Lili Newmanová přijela na křižovatku a zastavila na semaforech. Její matka seděla na sedadle spolujezdce, když do nich zezadu narazilo auto jedoucí rychlostí asi 70 km/h.

„Narazili do zadní části našeho auta. Pak nás to vmáčklo do auta před námi, zůstaly jsme přimáčknuté a nemohly jsme otevřít dveře,“ řekla pro server Daily Mail.

Silný náraz způsobil, že se její maminka udeřila hlavou o okno a všechny věci uvnitř odletěly dopředu, včetně iPhonu, který byl do té doby v postranní přihrádce. To spustilo funkci detekce nárazu.

„Ozval se alarm, naštěstí jsme s maminkou byly při vědomí.“ Telefon řekl: „Vypadá to, že jste měli autonehodu. Pokud do dvaceti sekund neodpovíte, zalarmujeme záchrannou službu.“ „Zrovna nedávno jsem si pořídila iPhone 14 a ani jsem nevěděla, že má tuhle skvělou funkci,“ vzpomíná Newmanová.

Detekce nehod je u podporovaných zařízení standardně zapnutá. Funkce je k dispozici na telefonech řady iPhone 14 a hodinkách Apple Watch Series 8, Apple Watch SE a Apple Watch Ultra.

Dostupná je také na několika modelech telefonů Google Pixel s operačním systémem Android, ale je třeba ji povolit.

Apple detekce nehod
Zdroj: Apple

Jak detekce nehod funguje?

Když iPhone detekuje závažnou autonehodu, zobrazí upozornění a po 20 sekundách automaticky zahájí tísňové volání (pokud ho nezrušíte).

V případě, že nebudete reagovat, iPhone tísňovým službám přehraje zvukovou zprávu, kterou je informuje, že jste se stali účastníkem závažné nehody, a předá jim zeměpisnou délku a šířku s přibližnou velikostí okruhu pátrání.

Zdroj náhledové fotografie: Jenny Ueberberg / Unsplash, zdroj: Daily Mail, Apple

Total
0
Shares