FRB, signál

Zemskou atmosférou „otřásl“ záhadný signál. Vyslal ho objekt z hlubin vesmíru

  • Teleskopy detekovaly nejsilnější gama signál
  • Vysílá ho snad nějaká jiná civilizace?

Astronomové zachytili rádiový signál z vesmíru! Nikdo z nich si však nedovede vysvětlit, jaký má původ. Vysílá ho snad nějaká jiná civilizace, než je ta naše?


Nepřehlédněte: Vědci se vrhli na vývoj revolučního procesoru. Smartphony budeme nabíjet jen dvanáctkrát ročně


Do Země narazil signál z jiné galaxie

Vědci analyzovali 13 let dat z Fermiho gama vesmírného teleskopu, když si všimli záhadného signálu. „Jednalo se o neočekávaný a dosud nevysvětlený prvek mimo naši galaxii,“ napsal Francis Reddy z Goddardova střediska vesmírných letů NASA.

Výkonný teleskop dokáže detekovat obrovské záblesky energie (GRB), což je podle amerického vesmírného úřadu NASA nejsilnější třída explozí ve vesmíru. Mezi základní teorie jejich vzniku patří exploze supernovy či srážka neutronových hvězd. Dále je možné, že jednou složkou může být černá díra a druhou neutronová hvězda, příp. se mohou srazit dvě černé díry.

Na signál GRB vědci narazili, když hledali něco úplně jiného. „Je to naprosto náhodný objev,“ řekl Alexander Kashlinsky, kosmolog z Marylandské univerzity a Goddardova centra vesmírných letů NASA, při prezentaci výsledků Americké astronomické společnosti. „Našli jsme mnohem silnější signál a v jiné části oblohy, než jsme hledali.“

Výzkumníci se původně chystali analyzovat atomy v tzv. kosmickém mikrovlnném pozadí (CMB), tedy záření, které pochází z raných fází vývoje vesmíru, přibližně 380 tisíc let po velkém třesku, kdy došlo k rekombinaci protonů a elektronů a vesmír se stal opticky průhledným.

NASA, GRB
Zdroj: NASA

CMB má dipólovou strukturu, kde jeden konec je teplejší než druhý. Astronomové se domnívají, že tuto strukturu vytváří pohyb naší sluneční soustavy. Místo toho však objevili signál přicházející z podobného směru, který vykazoval jedny z nejenergetičtějších kosmických částic, jaké kdy detekovali.

„Našli jsme dipól gama záření, ale jeho vrchol se nachází na jižní obloze, daleko od CMB, a jeho magnituda je desetkrát větší, než bychom očekávali,“ prozradil astrofyzik Chris Shrader v časopise The Astrophysical Journal Letters.

Vědci budou signál dál sledovat, aby ho mohli lokalizovat. Mezitím však pátrají po dalších podobných jevech.

Co je Gama záblesk (zkráceně GRB z angl. Gamma ray bursts)?

Jde o označení pro astronomický jev, při kterém se uvolní nesmírné množství energie ve formě gama záření, což na Zemi pozorujeme jako záblesk v gama oboru spektra. Jde z hlediska svítivosti o nejvýraznější doposud známý fyzikální jev ve vesmíru.

Trvá řádově od deseti milisekund až po několik hodin a bývá doprovázen následným několikadenním dosvitem rentgenového či ultrafialového záření nebo též viditelného světla.

Zdroj náhledové fotografie: Chalmers University of Technology, zdroj: Science Alert, The Astrophysical Journal Letters

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Fiala by měl už s tím vysíláním signálů přestat… mate tím jen vědeckou komunitu..

Comments are closed.