Slunce

Zemi už během několika hodin zasáhnou tři geomagnetické bouře. Vědci nevylučují „kanibalský“ efekt

  • K Zemi míří tři plazmové mraky 
  • Mohou ovlivnit satelity, elektroniku i zvířata

Směrem k Zemi se závratnou rychlostí blíží trojice slunečních bouří, které by mohly potenciálně narušit rádiovou a satelitní komunikaci, ale také způsobit působivé polární záře na noční obloze.


Nepřehlédněte: Vědci otestovali „zázračný“ urychlovač částic. Lidstvu pomůže s vývojem léků na rakovinu a při dobývání vesmíru


Směrem k Zemi letí tři geomagnetické bouře

Všechny tři bouře byly způsobeny výrony koronální hmoty (CME), což jsou velká, rychle se pohybující oblaka zmagnetizované plazmy a slunečního záření, která se občas dostanou do vesmíru spolu se slunečními erupcemi – silnými explozemi, které jsou vyvolány, když se smyčky plazmy nacházející se v blízkosti slunečních skvrn přetrhnou v půli jako napnutá gumička.

Vědci nevylučují, že by se všechny tři bouře mohly spojit v tzv. „kanibalský“ plazmový mrak, který by vyvolal ještě silnější geomagnetickou bouři. Nutno však podotknout, že tento jev je vzácný a vyžaduje, aby se dvě nebo více CME pohybovaly po stejné trajektorii a určitou rychlostí.

Nejsilnější CME byla způsobena středeční erupcí třídy M. Erupce třídy M jsou druhým nejsilnějším typem erupcí a tato byla tak silná, že ji lze téměř zařadit do třídy X, tedy nejsilnější.

„Pokud bude magnetické pole správně orientováno, očekáváme, že #polární záře zasáhne hluboko do středních zeměpisných šířek. Pravděpodobné jsou problémy s příjmem amatérského #rádia a #GPS, zejména na noční straně Země,“ píše expertka Tamitha Skov na sociální síti X (dříve Twitter).

CME způsobují polární záře tím, že při svém dopadu na magnetosféru nabíjejí částice. Ty se pak řítí nahoru a dolů po magnetických siločárách planety mezi póly. Zde se srážejí s kyslíkem a dusíkem v horních vrstvách atmosféry a ovlivňují atomy, které pak uvolňují viditelné světlo různých barev, včetně zelené, fialové a růžové.

Aktivita hvězdy narůstá

Příští rok by měla kulminovat sluneční aktivita v rámci jedenáctiletého cyklu, erupce by tedy měly být častější a silnější, stejně tak by měl být zvýšený počet slunečních skvrn. Podle některých odborníků je pravděpodobné, že blížící se sluneční maximum bude nejsilnější za posledních sto let.

Zdroj náhledové fotografie: ipicgr / Pixabay, zdroj: Metro

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Zdá se, že sluneční aktvita a silné bouže a erupce mají vliv na snížení teploty zemského povrchu. V evropě v rámci posledních několika let přišla silná zima velice brzo, i když bylo jinak počasí velice teplotně nadprůměrné.
    Zpravidla, když je ale teplo, nebo zima v evropě, je jinde na stejné polokouli (i díky celkem “uzavřenému” systému vzdušných proudů) opačný přebytek, nebo úbytek tepelné energie. Nyní je ale mráz i v polovině Ameriky a čeká se i 17°C v úterý 5.12 na floridě a u nás -14°C v pondělí. O tom jaká zima je v zemi, o které “slušný občan” nemluví, se raději ani bavit nebudeme 😉

    Sledujte sami svět kolem sebe! Dnes i běžný člověk má úžasné možnosti, jako nikdy neměl! A to i díky české aplikaci Windy!

    1. Jenže v té nezmíněné zemi jsou na rozdíl od nás na zimu připraveni. Případně si dají jednoho extra panáka vodky. 😅

Comments are closed.