Raketa

Zbytky vysloužilé čínské rakety se o víkendu zřítily na Zem. Lidem nad hlavou prolétalo 25 tun rozpáleného odpadu

  • Už zase. Trosky čínské rakety se zřítily do Indického oceánu
  • Čína uklidňovala veřejnost, ale někteří vědci byli nervózní

Trosky čínské rakety o víkendu padaly nekontrolovaně k Zemi. Čína znovu spoléhala na taktiku „nějak to dopadne“ a i tentokrát jí to naštěstí vyšlo. Zbytky 25tunového prvního stupně se zřítily do Indického oceánu. Úlomky teoreticky mohly ale zasypat i některé obydlené oblasti.


Nepřehlédněte: Další rána pro Samsung! Hvězdný YouTuber tvrdí, že mu explodovaly tři telefony. Baterie se nafoukly jako balon


Fragmenty rakety dopadly do oceánu

Dlouhý pochod 5B je jednou z největších raket, které se v současnosti v kosmonautice využívají. Číňané ji do vesmíru poslali už potřetí. Naposledy vynesla na oběžnou dráhu laboratorní modul Wentian, který se stane součástí čínské orbitální stanice Tiangong.

S modulem se na počáteční orbitální dráhu dostal i první stupeň nosné rakety. Velký a těžký objekt měl průměr pět metrů, délku 33 metrů a hmotnost kolem 25 tun. Odborníci během uplynulých dnů zpřesňovali údaje o potenciálním dopadu a jeho vstupu do zemské atmosféry. Někteří dokonce varovali před tím, že zbytky zasáhnou obydlené oblasti a města.

Neuvěřitelný pohled

Třeba Astronom Jonathan McDowell, který působí v americkém Harvard-Smithsonianském centru pro astrofyziku a sleduje objekty obíhající kolem Země, řekl, že není možné předvídat, kdy a kam raketa spadne, a že shluk 30 metrů dlouhých kovových úlomků může klidně dopadat na zem rychlostí stovek kilometrů za hodinu

Jeho katastrofická předpověď se naštěstí nepotvrdila. Mnohým lidem po celém světě se přesto naskytl neobyčejný pohled, když pozorovali, jak trosky gigantické rakety míří na místo dopadu. Obloha se rozzářila letícími úlomky, až leckdo mohl nabýt dojmu, že jde o mimozemskou invazi.

Zdroj náhledové fotografie: WikiImages / Pixabay, zdroj: The Space

Total
0
Shares