Solární panel

„Zázračný materiál“ pomohl stanovit nový světový rekord v účinnosti solárních panelů

  • Solární panely budou ještě účinnější
  • Číňané chystají jejich sériovou výrobu

Vědcům se podařil průlom s tzv. zázračným materiálem – perovskitem. S jeho pomocí překonali světový rekord v účinnosti výroby elektřiny ze solárních panelů, píše britský deník The Indipendent.


Nepřehlédněte: První lidé budou nesmrtelní už za pár let, tvrdí slavný americký vědec. Skoro nikdy se nemýlí


Solární panely nové generace

Tým vědců z čínské organizace Longi dosáhl nového světového rekordu v efektivitě křemíkovo-perovskitového solárního článku. Překonal tak rekord z května letošního roku, který stanovili experti ze Saúdské Arábie.

Pokud jde o účinnost, dosažení nového rekordu (33,9 procenta, pozn. red.) podle čínských vědců dokazuje výhodu tandemových krystalických křemíkových a perovskitových solárních článků oproti běžným solárním článkům s jedním spojením krystalického křemíku. Teoretická hranice účinnosti nových solárních článků je 43 %, ale zatím je nepravděpodobné, že by tato úroveň byla někdy dosažena v komerčním měřítku.

Výroba nových ultraúčinných solárních panelů by mohla být brzy zahájena v Číně. Výzkumníci z univerzity v Nankingu již uvedli, že průlom v konstrukci umožní jejich bezproblémovou sériovou produkci. Podle vědců budou panely nové generace o 50 % levnější a o 50 % účinnější než tradiční křemíkové články, nicméně míra účinnosti bude zřejmě stále na hony vzdálená úrovním dosaženým v laboratoři.

Solární panel
Zdroj: LCEC / Pixabay

Jeho potenciálu chtějí využít i ostatní

Výrobou nové generace solárních panelů se však nezajímají jen Číňané. Britský startup Oxford PV, který je spin-outem Oxfordské univerzity, již tuto technologii komercializuje a doufá, že ještě letos zahájí výrobu v plném rozsahu v jednom ze svých německých závodů.

„Současné křemíkové solární panely dosáhly svých fyzikálních limitů. Našli jsme způsob, jak pomocí perovskitu zlepšit jejich účinnost,“ řekl deníku The Independent technologický ředitel společnosti Oxford PV Chris Case. „Zdaleka největší výzvou je však životnost a spolehlivost. Již nyní máme skvělou účinnost – mnohem vyšší než u současných křemíkových článků – takže většinu našeho výzkumu a vývoje věnujeme zvyšování spolehlivosti, nikoliv účinnosti.“

Perovskit je označován za „zázračný materiál“, protože má potenciál způsobit revoluci ve všech oblastech, od vysokorychlostních telekomunikací až po technologie obnovitelné energie. Jeho potenciál pro solární panely se neomezuje pouze na zvýšení účinnosti oproti tradičním křemíkovým článkům, ale i na zcela nová využití.

Zdroj náhledové fotografie: Michael_Pointner / Pixabay, zdroj: Indipendent

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Kolikrát to ještě budete omílat? Stejně je to málo a kničemu.

Comments are closed.