Umělá inteligence, AI, mozek

Zastavte vývoj umělé inteligence, než dojde ke katastrofě, požaduje více než 1000 odborníků

 • Odborníci vyzývají k pozastavení vývoje AI
 • Obávají se možných rizik

Rychlý nástup umělé inteligence už vyvolává obavy i v odborných kruzích. Dokládá to iniciativa více než tisíce expertů, kteří v otevřeném dopise požadují půlroční pozastavení dalšího vývoje AI. Obávají se, že nástupce nedávno představeného chatbota GPT-4 může být pro lidstvo nebezpečný.


Nepřehlédněte: Revoluční GPT-4: Umělá inteligence zařadila čtvrtý převodový stupeň. Může se vymknout kontrole?


Odborníci žádají pozastavení vývoje

„Výkonné systémy umělé inteligence by měly být vyvíjeny pouze tehdy, když jsme si jisti, že jejich účinky budou pozitivní a jejich rizika budou zvládnutelná,“ uvádí se v otevřeném dopise neziskové organizace Future of Life Institute.

Známí výzkumníci včetně amerického miliardáře Elona Muska požadují pozastavení vývoje AI do doby, než budou vyvinuty, implementovány a nezávislými odborníky prověřeny související bezpečnostní protokoly.

Experti požadují, aby se lidstvo na nové verze umělé inteligence důkladně připravilo a zároveň apelují na vývojáře, aby spolupracovali s regulačními orgány.

Umělá inteligence se dostala do středu pozornosti s rozvojem pokročilých jazykových systémů, jako jsou Dall-E a především pak ChatGPT.

Tento chatovací systém dokáže generovat různé texty včetně článků, esejí, vtipů a poezie na základě jednoduchých dotazů. ChatGPT se učí odpovídat na podněty uživatelů a podobně jako lidé se učí na základě velkého množství dat.

Umělá inteligence, AI, mozek
Zdroj: DeltaWorks / Pixabay

AI vás možná nahradí

Podle některých odborníků by mohla AI v budoucnu ohrozit celou řadu pracovních pozic. Nejohroženějšími skupinami zaměstnanců se stanou zejména ti z odvětví technologií, médií a financí.

Nedávný výzkum společnosti OpenAI (tvůrce ChatGPT) a Pensylvánské univerzity se zabýval dopadem velkých jazykových modelů (LLM) na trh práce.

Podle studie bude mít umělá inteligence v budoucnu vliv na všechny mzdové úrovně, přičemž u pracovních míst s vyššími příjmy hrozí potenciálně vyšší riziko nahrazení.

Osoby s vysokou školou budou více ohroženy ztrátou zaměstnání kvůli umělé inteligenci než osoby se středním a základním vzděláním, tvrdí výsledky.

Zdroj náhledové fotografie: DeltaWorks / Pixabay, zdroj: techcrunch

Total
0
Shares
6 komentářů
 1. Nebude nouze o elektrikáře, pokrývače, instalatéry… ?
  Svítá na lepší časy 😉

 2. Váženi kapitalisté na burzách budou
  za Vás prachy vydělávat Roboti a potom si Vaše penízky nechají.

 3. Tak tak ty u koryt začínají řvát. Boji se že budou muset makat rukama.

 4. Tomu se říká, leknout se vlastního stínu. Koho by napadlo, že může vykročit proti vám. Ale pan Musk mě nezklamal. Takže Vás zdravím.

 5. přestaňte učit AI poznání o světě studiem bezbřehé žumpy toho nejhoršího co lidstvo dokáže – obsahu internetu = diskuzních fór a sociálních sítí

 6. Už teď by učiliště měly nabízet kurzy programování s asistencí chat GTP, Pro nadanější žáky bude třeba nalézt jinou jinou užitečnou práci

Comments are closed.