Myoshirt

Zahoďte permanentky do posilovny: Nositelný exoskeleton z vás udělá Supermana, stačí si ho jen obléct

  • Chtěli byste mít sílu jako Superman? Chtěli byste běhat rychle jako auto?
  • Díky robotickým exoskeletonům to brzy bude možné

Exoskeleton Myoshirt dodá člověku tolik síly, kolik je třeba. Je navržen tak, abyste ho mohli nosit pod oblečením a nikdo si ničeho nevšiml, tvrdí vědci ze švýcarského technologického institutu v Curychu.


Nepřehlédněte: Japonci sestrojili robotický exoskeleton jako z Vetřelce. Není to žádné sci-fi, stačí jen nastoupit


Konec legrace, exoskeleton z vás udělá siláka

Mít nadpřirozené schopnosti jako marvelovští superhrdinové z filmů je snem mnoha lidí. Kdo by také nechtěl lítat, skákat desítky metrů daleko nebo mít takovou sílu, která stačí k zastavení jedoucího vlaku. To vše samozřejmě bez nutnosti trávit tisíce hodin v posilovně.

Jednou z cest, jak získat sílu jako pověstný Hulk, představuje exoskeleton. Pokud netušíte, o co se jedná, tak v podstatě je to robotický oblek, který si vezmete na sebe a on z vás učiní muže budoucnosti.

Myoshirt je exoskelet pro horní část těla navržený tak, aby pomohl osobám s omezenou pohyblivostí nebo dokonce postižením. Pomocí chytrých senzorů a kabelů nositelné zařízení vytváří umělé svaly, které vám pomohou zvedat předměty a snadněji cvičit. Vypadá tak trochu jako kožená vesta, ale důležité je, že se vejde pod triko nebo košili, takže nikdo nepozná, jestli něco máte na sobě.

V budoucnu bude ještě lehčí

Exoskelet lze přizpůsobit preferencím a pohybům svého nositele, což znamená, že s ní můžete být tak silný, jak zrovna potřebujete. Myoshirt v současně době podstupuje testování: zatím ho vyzkoušelo dvanáct dobrovolníků z toho dva lidi se zdravotním postižením. Jeden účastník studie s poraněním míchy byl prý schopen provádět cvičení třikrát déle, než kdyby exoskelet neměl na sobě. Využití tak najde nejspíš ve zdravotnictví než na bitevním poli.

Myoshirt v současné době váží čtyři kilogramy, ale vědci už dali najevo, že se jej pokusí zmenšit a odlehčit, aby byl ještě kompaktnější a svého majitele nikterak neomezoval.

Zdroj náhledové fotografie: ETH Zurich oficiální tisková zpráva

Total
0
Shares