Teleskop, vědci, signál, vesmír

Záhadný signál z vesmíru překvapil astronomy. Nic takového nikdy dřív nezaznamenali

  • Z hlubin vesmíru přiletěl záhadný opakující se signál
  • Zachytil ho monstrózní čínský radioteleskop

Astronomové zaznamenali záhadný rychle se opakující radiový signál, a to z galaxie vzdálené miliardy světelných let. Signál byl detekován sférickým radioteleskopem FAST v Číně.


Nepřehlédněte: Takový Neptun jsme ještě neviděli. Webbův vesmírný teleskop se opět předvedl


Vědci zachytili záhadný radiový signál z vesmíru

Opakující se zdroj rychlých rádiových záblesků, který byl detekován v loňském roce, vědce ani po několika měsících nepřestává fascinovat. V průběhu pouhých 82 hodin pozorování experti zaznamenali – a teď se štípněte do ruky, neuvěřitelných 1 863 záblesků.

Rychlými radiovými signály (fast radio burst, FRB) se v radioastronomii míní radiové vlny ve vesmíru. Jednotlivé záblesky se vysílají buď jednou a neopakují se, nebo jsou (méně často) opakované. FRB ze vzdálených galaxií obvykle trvají jen několik milisekund, ale jsou podle vědců schopny vydávat více energie než 500 milionů našich Sluncí. Většina z nich pochází z jiných galaxií, zatím pouze jeden zdroj byl objeven v Mléčné dráze.

Objevil ho čínský radioteleskop FAST

Signál označovaný jako FRB 20201124A byl detekován pomocí čínského radioteleskopu FAST a podrobněji popsán v článku, jehož spoluautorem je astronom Heng Xu z Pekingské univerzity v Číně. Vědci se domnívají, že signál pochází z magnetaru, což je extrémně hustý pozůstatek ohromující exploze supernovy. Na základě zevrubného zkoumání dostupných dat ale zjistili také něco zvláštního.

Způsob, jakým se polarizace (záblesků) měnila v čase, podle nich naznačuje, že síla magnetického pole a hustota částic v okolí magnetaru kolísala. „Takové prostředí se u izolovaného magnetaru nedá přímočaře očekávat. V okolí zdroje FRB se může nacházet ještě něco dalšího, možná binární společník,“ řekl astronom Fayin Wang z univerzity v Nankingu. Data naznačují, že tímto společníkem by mohla být modrá hvězda typu B, která se často vyskytuje v blízkosti neutronových hvězd.

Za poslední dva roky jde o další zajímavé pozorování záhadného signálu. V červenci astronomové a vědci z univerzity MIT zaznamenali neobvyklý, periodicky se opakující, radiový signál, který připomínál tlukot lidského srdce. Dosud stále nikdo netuší, odkud pocházel ani co ho způsobilo.

Zdroj náhledové fotografie: Gontran Isnard / Unsplash, zdroj: Science Alert

Total
0
Shares