- Vědci objevili záhadný signál ze vzdálené galaxie
- Zatím nemají nejmenší ponětí, co ho vysílá
Astronomové znovu zaznamenali záhadný rychle se opakující radiový signál, a to z okraje velmi staré trpasličí galaxie vzdálené 4 miliardy světelných let, píše server Science Alert. Signál byl poprvé detekován v roce 2019 pětisetmetrovým sférickým radioteleskopem (FAST) v Číně.
Nepřehlédněte: Mimozemšťané možná nutí vesmírnou sondu NASA Voyager 1, aby lidstvu posílala nesmysly, myslí si Uri Geller
Odkud signál pochází?
Rychlými radiovými signály (fast radio burst, FRB) se v radioastronomii míní radiové vlny ve vesmíru. Jednotlivé záblesky se vysílají buď jednou a neopakují se, nebo jsou (méně často) opakované. FRB ze vzdálených galaxií obvykle trvají jen několik milisekund, ale jsou podle vědců schopny vydávat více energie než 500 milionů našich Sluncí.
Jednou z nejdůležitějších vlastností těchto signálů je, že jsou krátkodobé a nepředvídatelné. Obvykle se objevují náhle v některé části oblohy a trvají jen několik milisekund. Většina z nich pochází z jiných galaxií, zatím pouze jeden zdroj byl objeven v Mléčné dráze.
Repetitivní FRB, tedy když nejde jen o jeden interval, ale o několik intervalů za sebou, jsou velmi vzácné a přitahují pozornost vědců z celého světa. Některé z FRB se vyskytují periodicky, v pravidelných intervalech, každých několik dní nebo měsíců.
A New Mystery Signal Is Repeating From a Distant Galaxy, And It's a Weird One https://t.co/KAcILKx4z2
— ScienceAlert (@ScienceAlert) June 8, 2022
Je dílem mimozemšťanů?
Signál FRB 190520B dorazil na Zemi poprvé v květnu 2019. Zaznamenal jej radioteleskop FAST v Číně a následná pozorování ukázala, že se opakuje a pochází z okraje velmi staré trpasličí galaxie, vzdálené téměř 4 miliardy světelných let. Vědci během zkoumání zachytili mezi jednotlivými FRB slabší rádiové vysílání, což naznačuje, že signál pochází z kompaktního a stabilního zdroje, jehož povaha je ale prozatím neznámá. Kromě čínského radioteleskopu 190520B zachytila později i observatoř VLA pod vedením technologického institutu (Caltech) a nakonec i teleskop Subaru.
Tajemství vesmíru
FRB 190520B se přitom v mnohém podobá repetitivnímu signálu FRB 121102. „Nyní jsme zaznamenali dva FRB podobné povahy, což vyvolává mnoho otázek,“ řekl astronom Casey Law z Caltechu. V případě FRB 190520B se vědci domnívají, že perzistentní rádiový zdroj sídlí ve velmi složitém plazmovém prostředí, což je v souladu s charakteristikami nedávné supersvítivé supernovy. To naznačuje, že ať už je zdroj signálu jakýkoli, vznikl teprve „nedávno“.
Proces tvorby signálů je nicméně zahalen tajemstvím a vědci si tak stále lámou hlavu nad tím, co konkrétně je způsobuje.
Zdroj náhledové fotografie: WikiImages / Pixabay