Perseverance, Mars

Záhada na Marsu: Vyfotil rover Curiosity zkamenělou knihu? NASA nabízí vysvětlení

  • Otevřená kniha na Marsu?
  • Vyfotila ji kamera roveru Curiosity

Vozítko Curiosity amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír pořídilo zajímavý snímek drobné marťanské horniny, která s trochou představivosti vypadá jako zkamenělá kniha, kterou někdo na povrchu rudé planety zapomněl.


Nepřehlédněte: Čínské kosmické plavidlo se ve vesmíru několikrát spojilo s neznámým objektem. Nikdo netuší, co to bylo


Rover Curiosity objevil zkamenělou knihu

Vždy potěší, když vozítko NASA najde na povrchu Marsu něco výjimečného. Někdy jsou to trosky z přistání. Někdy je to kámen, který se tam zatoulal odjinud. A někdy je to meteorit. Tým roveru Curiosity si nyní láme hlavu nad podivným malým šedým objektem, který vyčnívá ze svého okolí.

Podle NASA vozítko pořídilo marťanského balvanu připomínajícího knihu 15. dubna pomocí přístroje Mars Hand Lens Imager (MAHLI), který je připevněný na konci robotického ramene. Kámen vypadá jako dvě poloviny otevřené knihy s jednou stránkou, která zamrzla v čase během otáčení.

Objekt na fotografii sice knihu připomíná, ale ve skutečnosti je velmi malý. Podle expertů amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír měří pouze 2,5 centimetru. „Kameny neobvyklých tvarů jsou na Marsu běžné,“ uvádí zástupci NASA.

„Podivně tvarované kameny jsou tvořeny minerály, které po sobě zanechala dávná voda. Tyto minerály byly kdysi pohřbeny pod měkčími sedimenty, ale miliardy let eroze způsobené větrem odnesly vše ostatní.“

NASA, kniha, Mars
Zdroj: NASA

NASA zkoumá Mars

Knihu vynořující se z prašného marsovského povrchu můžeme vidět díky jevu zvanému pareidolie, což je psychologická tendence, která vede lidi k tomu, že v náhodných obrazech nebo zvucích nacházejí význam.

Vesmír je pro pareidolii nekonečnou inspirací. Vezměte si třeba pohled na tuto mlhovinu, která tak trochu vypadá jako město drtící monstrum Godzilla, nebo marťanský skalní útvar, který si NASA nakrátko spletla s mňoukajícím Muppetem Beakerem.

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: Live Science

Total
0
Shares