Černá díra

Žádná černá díra na útěku pryč z galaxie! Historický objev je něco úplně jiného, oznámili vědci

  • Dvacet milionů Sluncí v pohybu?
  • Španělští vědci přichází s uvěřitelnější hypotézou

Vědci nedávno oznámili, že objevili černou díru, která se řítí vesmírem a táhne za sebou pás stlačeného plynu a hvězd dlouhý více než 200 000 světelných let. Jiní experti ale namítají, že ve skutečnosti jde o neobvyklou galaxii, kterou jen pozorujeme z netradičního úhlu.


Nepřehlédněte: Nepředstavitelná rychlost! 6G suverénně diktuje Čína, Amerika s Evropou mají problém


Černá díra nebo jiná galaxie?

Není pochyb o tom, že objekt, který se nachází asi 7,5 miliardy světelných let od Země v trpasličí galaxii RCP 28, objevený Pieterem van Dokkumem, je něčím velmi neobvyklým. Ne všichni astronomové se však shodují na tom, že to, na co se díváme, je ve skutečnosti temný společník, který má téměř 20milionkrát větší hmotnost než naše Slunce.

V původním článku vědci tvrdili, že jde o supermasivní černou díru vyvrženou z galaxie, která za sebou táhne stopu plynu a nové hvězdy. Aby k tomu ale mohlo dojít, musela by nastat řada naprosto výjimečných okolností, říkají jiní experti.

Poté, co tým z Instituto de Astrofica de Canarias ve Španělsku usoudil, že původní vysvětlení je velmi nepravděpodobné, hledal alternativu. V nedávné práci španělští vědci navrhli, abychom si představili, že vidíme galaxii na okraji, nikoli hvězdy natočené k nám.

NASA, černá díra
Zdroj: NASA

Čeká se na pozorování z Webbova teleskopu

Galaxie by musela být tenká, bez centrální výduti. I když nejsou tak běžné jako galaxie, jako je ta naše, galaxie bez výduti skutečně existují, takže není těžké této části hypotézy uvěřit. Jelikož jsou galaxie z našeho pohledu uspořádány náhodně, mnohé z nich se shodou okolností také nacházejí na okraji našeho zorného pole. Taková galaxie by musela být na svou hmotnost a jasnost neobvykle dlouhá, ale podle autorů ani tohle není nemožné.

Aby si profesor Jorge Almeida svou hypotézu ověřil v praxi, podíval se na snímky galaxie IC5249, která postrádá výduť, má podobnou hmotnost hvězd, jako nově objevený objekt, a je vidět z podobného úhlu.

Nadcházející pozorování pomocí Webbova teleskopu a observatoře Chandra by měla rozhodnout, která hypotéza je správná, ale Almeida si je stoprocentně jistý už dnes. „Pohyby, velikost a množství hvězd odpovídají IC5249,“ řekl.

„Ulevilo se nám, když jsme tuto záhadu vyřešili – námi navržený scénář je mnohem pravděpodobnější. Na druhou stranu je to také trochu smutné, protože existence prchajících černých děr je možná a tato mohla být první, kterou jsme objevili.“

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: iflscience

Total
0
Shares