Za pravdu na 15 let do vězení. Spotify v Rusku proto raději definitivně končí

  • Švédská streamovací platforma Spotify v Rusku ukončila své působení
  • Odůvodnila to novými zákony, které tvrdě trestají kritiku úřadů a armády

Populární streamovací služba Spotify, kterou každý měsíc poslouchá více než 400 milionů uživatelů, v Rusku definitivně končí. Hudební platforma to odůvodnila ruskými zákony, které tvrdě trestají kritiku úřadů a armády. Už dříve společnost uzavřela svou moskevskou kancelář.


Nepřehlédněte: Anonymous: kvůli Ukrajině začala největší mobilizace hackerů v dějinách lidstva


Za kritiku 15 let natvrdo

Před několika dny Rusko schválilo zákon, který zavádí tvrdé postihy za šíření dezinformací o ruské armádě a diskreditaci ozbrojených sil. Za porušení tohoto zákona hrozí lidem pokuty do výše jednoho a půl milionu rublů nebo – při závažnějších důsledcích jejich zpráv – až patnáct let vězení. To staví kohokoliv, kdo by chtěl provozovat nezávislou žurnalistiku a média, na úroveň nepřítele státu, nepřátelského agenta a špiona.

Mnoho zahraničních médií a firem tak v Rusku raději ukončilo provoz. Nová norma se dotkla mimo jiné také sociální sítě TikTok, která z preventivních důvodů znemožnila svým uživatelům v Rusku přidávat nový obsah nebo vysílat přímé přenosy. Kvůli drakonickým omezením ukončila své podnikání v Rusku i firma Netflix. „Vzhledem k okolnostem jsme se rozhodli pozastavit naši službu v Rusku,“ oznámil mluvčí Netflixu.

Končí i Spotify

Na nové zákony teď reaguje i švédská streamovací služba Spotify. Její zástupce uvedl, že nový zákon ohrožuje bezpečnost zaměstnanců společnosti a zřejmě i posluchačů. Proto bude jednodušší, když firma v Rusku zcela ukončí provoz.

Spotify je jedna z největších zvukových streamovacích platforem na světě. Podle údajů firmy měla na konci roku přes 400 milionů uživatelů, z nichž 180 milionů mělo zaplacené předplatné (Premium).

Zdroj náhledové fotografie: felipepelaquim / Unsplash

Total
0
Shares