Hvězdy, obloha, galaxie

Z oblohy zmizely beze stopy stovky hvězd: Kam se poděly? Vědci nemají odpověď

  • Mnoho hvězd zmizelo z oblohy
  • Astrofyzici je nemohou najít

Nedávno jsme vás informovali o příběhu tří hvězd, které v červenci 1952 během jedné hodiny navždy zmizely z noční oblohy a zanechaly po sobě záhadu s několika možnými vysvětleními. Nejsou to však jediné hvězdy, které zmizely.


Nepřehlédněte: Na dně mořského dna našli svatý grál vraků. Podle vědců má poklad pohádkovou hodnotu


Hvězdy zmizely z oblohy a nikdo netuší proč

V roce 2019 se projekt Vanishing and Appearing Sources during a Century of Observations (VASCO) pokusil katalogizovat, kolik hvězd zmizelo z dohledu vědců za posledních 70 let a zjistil, že jich bez konkrétního vysvětlení zmizelo asi sto.

Výzkumníci v rámci projektu VASCO porovnávali snímky pořízené americkou námořní observatoří v roce 1949 se snímky ze systému teleskopů Pan-STARRS z let 2012 až 2014. Software zjistil, že z oblohy zmizelo přibližně 150 000 zdrojů světla. Vědci výsledky porovnali s dalšími daty a nakonec získali 24 000 potenciálních kandidátů. Tato data již zkontrolovali ručně, aby vyloučili poruchy senzorů a další chyby. Na konci jim vyšlo, že z oblohy zmizelo 100 zdrojů světla.

Hvězdy mohou pohasnout jako Betelgeuze nebo explodovat jako supernova a zanechat po sobě záři na několik hodin nebo dní, ale obvykle z oblohy jednoduše nezmizí. Jedním z možných vysvětlení je, že se jim nepodařilo vytvořit supernovu a místo toho se zhroutily do černé díry.

Vědci však tvrdí, že něco takového by bylo neuvěřitelně vzácné. Vypočítali, že pravděpodobnost je menší než 1 ku 90 milionům. Tato teorie navíc nevysvětluje, proč zmizelo tolik světelných bodů.

Radioteleskop
Zdroj: bertomic / Pixabay

Šlo snad o anomálii?

Další možností by mohlo být gravitační čočkování, kdy časoprostor je deformován nesmírně těžkými objekty, což někdy zvětšuje vzdálené objekty, nebo jiné krátké záblesky světla, jako jsou záblesky gama, které byly zaznamenány při dřívějších průzkumech. Za tato zmizení by také mohly být zodpovědné blíže se pohybující objekty, jako jsou asteroidy, domnívají se experti.

Zatímco studium mizejících objektů je zajímavé pro astrofyziky, další z motivačních faktorů nalezení odpovědí je možná ještě zajímavější: Hledání Dysonovy sféry, hypotetického způsobu, jak by vyspělé civilizace mohly využít energii hvězdy tím, že by ji obklopily slunečními panely. Pátrání po těchto přechodných jevech by nás mohlo dovést až k vyspělé civilizaci.

Vědci zatím netuší, proč hvězdy zmizely. Otázek je celá řada, odpovědí, které dávají smysl, jako pověstného šafránu.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem ESO, zdroj: IFLScience

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Konkrétně tato fotografie nám představuje SUBVESMÍR uvnitř našeho, v němž je osa elementární rotace odlišná od našeho. na hranici dochází k odrazu světla a svědčí tomu i řidší, menší a spektrálně posunuté odrazy. Vše v knize Tajemství VESMÍRU odhaleno.

Comments are closed.