Slunce

Z našeho Slunce vychází záhadný signál. Zní jako tlukot srdce a každých 10 až 20 sekund se opakuje, zjistili vědci

  • Z našeho Slunce vychází záhadný signál
  • Astronomy objev velmi překvapil

Vědci zaznamenali ne jeden, ale hned dva záhadné signály podobné tlukotu srdce, které přicházejí ze Slunce. Z nečekaného objevu jsou zmateni, ale doufají, že jim pomůže lépe pochopit, jak známá hvězda funguje.


Nepřehlédněte: Máme ji, hlásí vědci! Webbův teleskop pozoroval 1,4 miliardy let starou „kovovou“ galaxii


Záhadné signály ze Slunce

Tajemný signál se v atmosféře Slunce opakuje každých 10 až 20 sekund, uvádí ve své nedávné zprávě mezinárodní tým vědců. Pochází ze sluneční erupce třídy C, která vybuchuje ve výšce více než 5 000 km nad povrchem hvězdy. „Tento objev je nečekaný,“ říká Sijie Yu, astronom a hlavní autor studie.

Sluneční erupce jsou nejsilnějšími výrony energie v naší soustavě a ta, o které je řeč, je zcela trpasličí – pouze o velikosti Země.

„Rytmický vzorec je důležitý pro pochopení toho, jak se energie uvolňuje a rozptyluje ve sluneční atmosféře během těchto neuvěřitelně silných explozí. Původ těchto opakujících se vzorů, nazývaných také kvazi-periodické pulzace, je však již dlouho záhadou a zdrojem diskusí mezi fyziky.“

Slunce
Zdroj: NASA SDO/AIA

Pomocí Expanded Owens Valley Solar Array (EOVSA) – amerického zařízení, které sleduje mikrovlnné rádiové frekvence – se vědcům podařilo vystopovat přesné místo prvního pulsu. Signál vychází z „bodu“ o délce přes 25 000 kilometrů, ve kterém se k sobě přibližují protilehlé magnetické siločáry, přerušují se a poté se opět spojují, čímž vzniká intenzivní energie, která erupci pohání.

Záhadám není konec

Při hledání místa prvního impulsu však vědci narazili na další záhadu. „Opakující se vzorce nejsou u slunečních rádiových záblesků neobvyklé,“ říká astrofyzik Kou. „Zajímavé však je, že nedaleko prvního místa se nachází sekundární zdroj, který jsme tam nečekali a který pulzuje podobným způsobem. Je to poprvé, co bylo něco takového detekováno,“ dodává Kou s tím, že ve zkoumání „pulzů podobných tlukotu srdce“ budou vědci dále pokračovat.

Jak se dělí Sluneční erupce

Sluneční erupce se dělí do šesti tříd – A, B, C, M, X a Super X s hodnotou 1 až 9 (například B4, M5, C9). Každá třída je vždy desetinásobkem třídy předchozí (s výjimkou tříd X), což znamená, že například erupce M2 je 10× silnější než C2. Vážnější dopad na dění na Zemi mohou mít pouze silnější erupce třídy M a pak také erupce tříd X. V případě třídy M jde maximálně o rušení rádiového a GPS signálu, případně vznik polárních září, zatímco erupce tříd X již mohou mít vážnější dopady.

Zdroj náhledové fotografie: Braňo / Unsplash, zdroj: The Sun

Total
0
Shares