Google YouTube

YouTube dostal v Rusku pokutu. Kremlu vadí videa, kde se mluví o zpackané invazi

  • Rusko pokutovalo Youtube, protože služba neodstranila „vadná videa“ 
  • Hovořilo se v nich o velkých ruských ztrátách na bitevním poli

Soud v Rusku udělil společnosti Google několik pokut za to, že neodstranila „falešné“ informace o válce na Ukrajině a „sporná“ videa na platformě YouTube. Americká internetová společnost musí zaplatit celkem 11 milionů rublů, v přepočtu asi 3,1 milionu korun.


Nepřehlédněte: Hackeři z Anonymous rozebírají Rusko jako puzzle, odstavili další životně důležité instituce


YouTube mají dlouhodobě na mušce

Rusko od 24. února, kdy napadlo sousední Ukrajinu, omezuje přístup ke stále většímu počtu nezávislých médií, přičemž zablokovalo už i sociální sítě Facebook, Twitter a Instagram. Trnem v oku tamnímu cenzurnímu úřadu Roskomnadzor je dlouhodobě také videoslužba YouTube.

Tlak na tuto sociální síť začal narůstat ve chvíli, kdy vyšlo najevo, že zablokovala kanál dolní komory ruského parlamentu. Ruští představitelé okamžitě pohrozili, že tím YouTube v Rusku rozhodl o svém osudu. Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, vyzvala, aby si ruští youtubeři co nejdřív zálohovali svůj obsah.

YouTube Vanced
Zdroj: Christian Wiediger / Unsplash

Roskomnadzor později také zahájil dvě správní řízení proti Googlu, provozovateli YouTube. Vadilo mu, že nebyla odstraněna „vadná“ videa a videoplatformě tak hrozila pokuta. Teď moskevský soud rozhodl, že Google bude platit. Nedošlo totiž ke stažení „problémového“ obsahu. Jedno ze zmíněných videí například ukazovalo telefonický rozhovor mezi ruskými vojáky a jejich příbuznými doma, ve kterém si vojáci stěžovali na četné ztráty ve svých řadách. Cenzurnímu úřadu se něco takového pochopitelně nelíbí. Co kdyby se k těmto informacím dostali běžní občané?

Za pravdu 15 let natvrdo

Za zprávy, které ruskou agresi na Ukrajině nazývají jinak než „speciální vojenskou operací“, hrozí v Rusku až 15 let vězení. O tom, co je považováno za „lživé zprávy a dezinformace v Rusku“, rozhoduje Roskomnadzor. Byl to právě tento největší ruský cenzor, kdo už dříve zablokoval přístup k populárním sociálním sítím. Uživatelé je nemohou používat a do aplikací se nelze dostat jinak než s použitím virtuální privátní sítě (VPN).

Zdroj náhledové fotografie: StockSnap / Pixabay

Total
0
Shares