Xiaomi MIUI

Xiaomi: Zbavte se reklam a špehování v MIUI 12! (návod)

  • Nejnovější MIUI je po čertech dobrá nadstavba
  • Xiaomi však o uživatelích sbírá více dat, než by se slušelo
  • Taky se vám to nelíbí? Tak čtěte pozorně!

Xiaomi je aktuálně velmi v kurzu a není se čemu divit. Současná světová dvojka totiž drze dotírá na dosud naprosto suverénní Samsung. Ptáte se, co za tímto úspěchem stojí? Odpověď je nasnadě: může za to velmi široké portfolio chytrých telefonů, příslušenství a nositelnosti, které sebevědomý Číňan do oběhu vypouští s železnou pravidelností a agresivní cenovkou.

Ale není to jen o ceně. Tato značka dokáže vykouzlit opravdu povedené smartphony, které velmi často zaujmou výbavou, jakou se pyšní mnohem dražší konkurenční mobily. A to samé platí i pro velmi populární nadstavbu MIUI, která je momentálně na trhu dostupná ve své dvanácté generaci. Platforma je skvělá, ale otravné sledování už ani nepředstírá. Dá se s tím bojovat? Ano, dá!

Po prvním spuštění čtěte pozorně!

To samozřejmě platí za předpokladu, že nepatříte mezi uživatele, kteří už po vybalení zařízení s krabičky a prvním spuštění slepě odsouhlasí všechno, co se na displeji objeví. Jak sami brzo pochopíte, právě v tomhle se skrývá zakopaný pes. Proto už od samotného počátku velmi pozorně čtěte, co vám Xiaomi servíruje na zlatém podnose.

V případě, že jste momentálně “oběť”, vás možná napadne, že asi úplně nejlepší by bylo telefon obnovit do továrního nastavení. Rozhodně ne, ještě se neplašte! Je však nezbytné obrnit se trpělivostí a krok po kroku s nechtěným sběrem dat bojovat. Začněte tím, že si otevřete Nastavení smartphonu a přejděte do sekce Hesla a zabezpečení. Ťukněte na podsekci Autorizace a zrušení.


Nepřehlédněte: Tři nejčastější problémy, které řeší uživatelé telefonů Xiaomi s MIUI 12


MIUI 12
MIUI 12 je skvělé, ale otravné sledování zamrzí | foto: Xiaomi

Odeberte oprávnění aplikacím, které vás šmírují

Okamžitě se vám na obrazovce objeví seznam systémových aplikací, které požadují přístup k vašim osobním údajům včetně udělených oprávnění. Pečlivě si seznam projděte a všechny appky, které jste odsouhlasili omylem, deaktivujte. Hlášku od Xiaomi o odhlášení ze serveru, případně další dodatečné informace ignorujte.

Přesto buďte opatrní! Například vám nedoporučujeme odebrat přístup aplikaci Aktualizace, protože ta má na starost softwarové updaty a bezpečnostní balíčky. Dobrou zprávou je i to, že kteroukoliv z deaktivovaných, můžete znovu aktivovat (v případě pádu, zamrzání apod.). Zvláštní pozornost doporučujeme věnovat nic neříkajícímu názvu “msa”.

Proč? Protože jde o zkratku MIUI System Ads, což v kostce není nic jiného než otravné zobrazování reklam v nejrůznějších nastaveních a předinstalovaných aplikacích. Pokud ji vypnete, v mžiku se téměř zbavíte jedné z největších nepříjemností.

Vypněte personalizované reklamy

Chyba, kterou jste kdysi nevědomky udělali, jde naštěstí bryskně napravit. Znovu si otevřete Nastavení > Hesla a zabezpečení > Nastavení soukromí. Zde deaktivujte položky “Zúčastnit se programu…” stejně jako “Přizpůsobená reklamní doporučení”. Změní se něco? Ne tak docela, ale Xiaomi vás bude zásobovat informacemi obecnější povahy a nedozví se o vás v nic důležitého.

A v Nastavení ještě zůstaneme. Přejděte do sekce Aplikace a ťukněte na možnost Spravovat aplikace. Pomocí ikony v pravém horním rohu otevřete menu a potvrdíte “Nastavení”. Vypněte volbu “Doporučené”. Tím odpadá zobrazování nejrůznějších návrhů aplikací, které by vás mohli zajímat, ale ve skutečnosti vás to při manipulaci s mobilem neuvěřitelně štve.

Čtěte také: Jaké Xiaomi telefony dostanou Android 12 a nadstavbu MIUI 13?


Zkontrolujte i další aplikace, pomůže ADB

Jestliže opravdu dáváte přednost maximálnímu soukromí, nezbyde vám nic jiného než si projít i ostatní aplikace, abyste se ujistili, že o vás náhodou neví víc, než je zdrávo. V Nastavení > Aplikace > Nastavení systémových aplikací najdete kompletní výčet. Zkuste se zaměřit u každé z nich na položku “Zabezpečení” a deaktivujte veškerá doporučení, hlášení atd.

Pokud patříte ke zkušeným uživatelům, můžete využít i možnost využít ADB neboli Android Debug Bridge. K tomu je potřeba povolit režim ladění v Možnostech vývojáře (Nastavení > O Telefonu > 7x za sebou klepněte na “Verze MIUI”) a také mít ADB nainstalované na svém počítači. Ke spárování je také potřeba USB kabel.

Díky tomu se dokážete zbavit i balastu, který z telefonu normálně nedostanete. Toho lze docílit pomocí příkazu „adb shell pm uninstall -k –user 0 com.název.aplikace“, kdy za “com.název.aplikace” dosadíte skutečné jméno appky. Je nezbytné zachovat stejný formát!

Dobrou zprávou je, že pokud se spletete, můžete ji znovu obnovit například po uvedení telefonu to do továrního nastavení nebo s pomocí příkazu „adb shell cmd package install-existing  com.název.aplikace“.

Total
6
Shares