MIUI

Tři nejčastější problémy, které řeší uživatelé telefonů Xiaomi s MIUI 12

 • Co nejvíce vadí uživatelům mobilní nadstavby od Xiaomi?
 • A je vůbec možné tyto problémy nějak eliminovat ?

Mobily od značky Xiaomi jsou jedny z nejprodávánějších, a to hlavně pro svůj skvělý poměr cena/výkon. Takže je jasné, že internetová fóra a různé skupiny na Facebooku, týkající se uživatelských zkušeností u Xiaomi a nadstavbě MIUI, jsou plná různých otázek a dotazů na problémy. Pojďme se nyní společně podívat na tři aktuálně nejčastější problémy a pokusme se najít řešení, jak tyto nedostatky, pokud je to vůbec možné, eliminovat.


Psali jsme: Jaké Xiaomi telefony dostanou Android 12 a nadstavbu MIUI 13?


Problém: Reklamy napříč systémem

Jak jsme již v úvodu napsali, Xiaomi je značkou, u které vede poměr cena/výkon. To znamená, že pokud chcete pořídit výkonný mobil, který zaručí lepší plynulost a příjemnější uživatelský zážitek než konkurence, a nechcete za něj zbytečně moc utratit, je Xiaomi super volbou. Ale jak se říká, nic není zadarmo.

Díky nízkým cenám za výrobky musí tento čínský gigant vydělat peníze jiným způsobem. Možnými cestami jsou nabídka doplňků, placených služeb a zisk z reklam. A v tomto případě se jedná o reklamy integrované napříč celou nadstavbou MIUI. Je třeba říct, že tyto reklamy nijak nesnižují a nezpomalují funkčnost systému, jedná se pouze o takový „otravný“ kosmetický prvek, skrývající se jen v některých předinstalovaných aplikacích výrobce. Málokdo ovšem tuší, že tyto reklamy tu ovšem nejsou napevno a dají se povypínat.

Řešení problému

Jako první zakážeme osobní reklamní doporučení. Tam se jedná o to, že telefon nebude využívat vaše návyky a osobní informace na cílenou reklamu.

 1. Nastavení
 2. Soukromí
 3. Reklamní služby
 4. Vypnout – Přizpůsobená reklamní doporučení

Dále pak můžete vypnout reklamy v některých předinstalovaných aplikací:

Vypnutí reklam v Mi Prohlížeči:

 1. Profil – Nastavení
 2. Rozšířené
 3. Vypnout – Zobrazit reklamy

Vypnutí reklam v aplikaci Hudba:

 1. Nastavení (vlevo nahoře)
 2. Rozšířená nastavení
 3. Vypnout – Zobrazit reklamy

Psali jsme: 200W supernabíječka od Xiaomi dorazí v Mi 12 Ultra


Problém: Po aktualizaci na Android 11 hranaté zobrazení okénka Messengeru

Pokud máte telefon s MIUI ve verzi 12 a vyšší, běží v něm operační systém Android 11 a používáte na kecálku Messenger okénka chatu (Bubliny), tak vás mohl překvapit jejich nový vzhled. Ikonky jsou menší, hranaté a celé to vypadá tak nějak nepřehledně. Je třeba napsat, že zde je na vině Google a jeho Android 11 a implentace této funkce přímo do systému. Tudíž netřeba obviňovat vývojáře MIUI.

Zatím neexistuje nějaké kloudné řešení nebo způsob jak toto změnit. Ovšem podle posledních informací z oficiálního diskuzního fora Mi Community vývojáři o problému ví, a měl by být opraven v některé z příštích aktualizací systému.

Problém: Ovládácí widget na Hudbu/Spotify zůstává i po vypnutí v liště i na zamykací obrazovce

Zatím nejnovější větší problém, na který si dost uživatelů v novém MIUI 12.5 stěžuje, je po vypnutí aplikace nemizející ovládací prvek pro Hudbu, nebo streamovací aplikaci Spotify.

Ovladač po swipnutí do strany sice zmizí, ale zůstane po něm „díra“ v notifikační liště a po opětovném swipnutí lišty dolů se ovladač objeví znovu, a to i na zamykací obrazovce.

Je nějaké řešení jak toto celkem otravné „zůstávání“ widgetu v liště opravit?

Řešení problému:

Ten asi nejjednodušší způsob je, že stačí swipnutím do strany nechat widget zmizet, ukončit aplikaci (Hudba/Spotify) a pak restartovat telefon. Po restartu zmizí widget z notifikace i na zamykací obrazovce. Ovšem pozor! Toto není konečné řešení a po spuštění aplikací se tak děje znovu, a mobil musíte restartovat znovu.

Pak je tu řešení pro zkušenější uživatele Androidu, a to přes ADB. Toto je již konečné řešení, ale zase je náročnější na provedení pro běžného uživatele telefonu. Takže ho doporučujeme zkušeným borcům. Zkrátka jen těm, kteří už s tímto nástrojem pracovali. Budete k tomu potřebovat kabel USB pro připojení telefonu k počítači a pár minut času.

Zde je celkem jednoduchý videonávod jak na to:

Osobně jsem tento postup vyzkoušel na svém telefonu Poco F3 (Miui 12.5.4) a funguje.

Snad vám těchto pár návodů dopomůže k lepšímu uživatelskému zážitku z používání vašeho Xiaomi. Případně se ozvěte do kometářů, a pokud to bude možné, tak vám s problémem rádi poradíme.

 

Total
0
Shares