telefon

Xiaomi vrací úder. Jeho telefony uživatele necenzurují, rozhodl úřad

  • Nekupujte čínské telefony Xiaomi, cenzurují vás, vyzvala Litva občany
  • Německý úřad celou věc prošetřil a zjistil, že to není pravda

Litva před několika měsíci vyzvala své občany, aby nekupovali mobilní telefony od Xiaomi a zbavili se těch koupených, jak to je jen možné. Zdůvodnila to tím, že v sobě mají zabudovaný firewall schopný rozeznat a cenzurovat obsah, který vadí Pekingu. Zástupci společnosti Xiaomi se proti nařčení ohradili a kontaktovali německý Spolkový úřad pro bezpečnost informační techniky (BSI), který věc začal prošetřovat.


Nepřehlédněte: Xiaomi chystá ještě jeden skvělý telefon. Dorazí co nevidět


Má Xiaomi v telefonech zadní vrátka?

Podle litevských úřadů čínské smartphony umí cenzurovat věty jako „Svobodný Tibet“ či „Nezávislý Tchaj-wan“ a stovky dalších slov a výrazů, které mají ve speciální databázi. V telefonech určených pro evropský trh má být tato funkce deaktivovaná. Problém podle litevských úřadů spočívá v tom, že ji lze bez vědomí uživatele kdykoli na dálku aktivovat.

Xiaomi telefony
Xiaomi telefony. Zdroj: Đức Trịnh / Unsplash

Do celého sporu se na žádost výrobce vložila nezávislá třetí strana, která nezávadnost telefonů měla potvrdit, či vyvrátit. 13. ledna společnost Xiaomi obdržela finální zprávu od německého Spolkového úřadu pro bezpečnost informační techniky (BSI). Ten ji uzavřel s tím, že neidentifikoval žádné anomálie, které by vyžadovaly další šetření nebo jiná opatření. Zejména BSI nedetekoval žádný přenos seznamů filtrů, jak bylo popsáno v původní zprávě.

Litva se omluvila

Vztahy s Litvou a Čínou jsou v posledních týdnech napjaté. A to kvůli tomu, že pobalstský stát dovolil Tchaj-wanu, aby ve Vilniusu otevřel zastupitelský úřad pod svým názvem. Později litevský prezident Gitanas Nauséda uvedl, že otevření konzulátu byla velká chyba. Reagoval na to, že Čína začala tlačit na nadnárodní společnosti, aby s Litvou ukončily spolupráci, jinak riskují restrikce na čínských celnicích.

Zdroj náhledové fotografie:  N.Tho.Duc / Unsplash

Total
14
Shares