USA

Xiaomi uspělo ve sporu s USA ohledně černé listiny. Zastal se ho soudce ve Washingtonu

  • Xiaomi se dostalo na černou listinu ministerstva obrany USA
  • Americký soudce se postavil na stranu čínského výrobce

Ještě než skončil ve funkci, stačil Donald Trump rozšířit černou listinu čínských firem spolupracujících s ozbrojenými silami o dalších devět podniků. Mezi nimi i o výrobce smartphonů Xiaomi.


Psali jsme: Xiaomi připravuje mobil s rekordním 200W nabíjením


Trump před koncem mandátu přitvrdil

Přidání Xiaomi na černou listinu ministerstva obrany znamená, že se na něj vztahuje zákaz amerických investic. Příslušné nařízení Trump podepsal ještě v listopadu loňského roku s tím, že americké společnosti nebo jednotlivci, které v Xiaomi mají (případně) podíl, ho musí nejpozději do 11. listopadu letošního roku prodat.

Zpráva očekávaně otřásla technologickým světem, byť ne tak silně, jako když se na černou listinu amerického ministerstva obchodu dostal Huawei a přes noc přišel o přístup ke klíčovým funkcím operačního systému Android.

Xiaomi se od začátku proti všem obviněním z americké strany ohradilo a v prohlášení pro média uvedlo, že je a bylo v souladu se zákonem a funguje v souladu s příslušnými zákony a předpisy o jurisdikci, v níž vykonává obchodní činnost. Rovněž potvrdilo, že není vlastněno, kontrolováno ani přidruženo k čínské armádě.

Xiaomi přešlo do útoku

Do úřadu v lednu nastoupil nový americký prezident Joe Biden, ale v kauze se nestalo vůbec nic. Xiaomi se se proto obrátilo na soud ve Washingtonu a na americké ministerstvo obrany a ministerstvo financí podalo žalobu. A stalo se to, co čekal možná málokdo – uspělo. Upozornila na to agentura Bloomberg.

Federální soudce Rudolph Contreras ve Washingtonu dočasně zablokoval americkému ministerstvu obrany omezení investic do Xiaomi a v soudním řízení se postavil na jeho stranu.

Contreras v rozhovoru pro Bloomberg uvedl, že Xiaomi pravděpodobně nakonec dosáhne úplného zrušení zákazu a vydal předběžný příkaz, aby nezaznamenalo „významnou finanční ztrátu“. Hrozilo totiž, že bude odstraněno z amerických burz a mezinárodních srovnávacích indexů. To by ho obrovsky poškodilo.

Xiaomi je zatím s výsledkem soudu spokojeno a už se nechalo slyšet, že v celém procesu plánuje pokračovat a doufá, že ho soud od všech obvinění očistí.

Zdroj náhledové fotografie: Raúl Nájera / Unsplash

Total
0
Shares