Windows 11

Windows XP na počítači od Applu? Podivné, ale možné, dokázal pokus

  • Jak složité může být nainstalovat mrtvé Windows XP na MacBook?
  • Opravdu hodně, ale jde to.

Internetoví kutilové mají speciální zálibu v instalování starých operačních systémů – zejména pak Windows XP – na všechny možné i nemožné hardwarové přístroje. Pokusili se ho nacpat do chytrých hodinek, kalkulaček, kapesní konzole GameBoy a nově i do MacBooku. Jak tohle může dopadnout? Asi tak, jak byste čekali.


Nepřehlédněte: Německý kutil spustil systém Windows XP na 35 let starém procesoru Intel x486


Windows XP na MacBooku z roku 2011

YouTuber Michael MJD se pokusil o to, co se ještě nikdy nikomu nepodařilo. Na speciálně upravený MacBook z roku 2011 s dotykovou obrazovkou zkusil nainstalovat systém Windows XP Tablet PC Edition 2005, který společnost Lingraphica upravila pomocí zásuvného dotykového displeje pro lepší přístupnost.

Celý proces proběhl zhruba tak dobře, jak se dalo očekávat. Ukázalo, že nacpat desítky let starý operační systém Microsoftu do starého notebooku Apple je mimořádně obtížné kvůli četným problémům s kompatibilitou hardwaru a ovladačů.

Nicméně i přes počáteční potíže se kutilovi nakonec podařilo operační systém zprovoznit a dokonce si zahrát oblíbený Half-Life ve slušné snímkovací frekvenci.

Problémy – že se ptáte

Michael nainstaloval systém XP pomocí softwaru Boot Camp společnosti Apple. Protože chtěl využívat dotykovou obrazovku MacBooku, musel použít vlastní ISO, které podporovalo funkce operačního systému pro tablety. 

Oficiální verze získaná z internetových archivů se ve výchozím nastavení přepnula na běžnou PC verzi Windows XP pokaždé, když zjistila nekompatibilní hardware tabletu. Problémy měl zpočátku i grafický ovladač. Nebylo však příliš těžké najít správnou verzi od společnosti Nvidia a brzy vše zprovoznit.

Na samotném konci si internetový kutil vyrobil totální hybrid – tablet z MacBooku, který navíc běží na legendárních Windows XP. Jednoduché to nebylo, proti byly ovladače i problémy mezi hardwarem a softwarem.

Zdroj náhledové fotografie: Windows / Unsplash, zdroj: MJD, techSpot

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..