Windows 11

Německý kutil spustil systém Windows XP na 35 let starém procesoru Intel x486

  • Lze spustit Windows XP na počítači s procesorem Intel x486?
  • Možné by to být nemělo, přesto v rukách jednoho hračičky obě technologie ožily.

Pokud patříte k mladším ročníkům, klíčová slova v titulku vám možná nic neříkají. Vězte ale, že Windows XP a procesor Intel 80486 patřili ve svých dobách k absolutním ikonám informatiky a počítačových technologií. V době své existence se však tyto dvě technologie setkat nemohly. Přesto se kutil s přezdívkou Dietmar rozhodl systém se starým čipsetem „slepit“.


Nepřehlédněte: Zázrak se nekoná. Popularita Windows 11 opět klesá a Microsoft má problém


Starý Windows – a ještě starší Intel

Německý hračička se svým počinem pochlubil na fóru MSFN. „Ahoj, pokusil jsem se nainstalovat Windows XP SP3 na desku Shuttle Hot 433 s procesorem Intel 486,“ napsal v úvodu svého příspěvku.

Je zcela zásadní zmínit, že tyto dvě věci spolu nikdy neměly šanci koexistovat. První čipy Intel 80486 se na trhu objevily už v roce 1989, zatímco operační systém Windows XP až o více než deset let později, v roce 2001.

Když společnost Intel v roce 1989 procesor představila, znamenalo to zásadní průlom. Obsahoval více než milion tranzistorů a zůstal hlavním 32bitovým čipem americké společnosti až do příchodu řady Pentium v roce 1993. Procesor byl natolik populární, že jej Intel dodával do zabudovaných systémů (embedded system) ještě v roce 2007.

Pohled do počítačové historie

Přesto x486 neoplývá takovým výkonem, aby dokázal spustit systém XP, který potřeboval alespoň procesor třídy Pentium z generace 586 – nebo jakýkoliv novější kompatibilní čip, který běžel na frekvenci 233 MHz nebo vyšší (486 zvládal pouze 133 MHz). Vyžadoval také alespoň 64 MB RAM a alespoň 1,5GB úložiště.

To pro německého kutila ale evidentně nepředstavovalo problém. Jak podrobně popsal na fóru, pustil se do vnitřních úprav systému Windows XP pomocí výkonných nástrojů pro demontáž a ladění.

Analýzou opkódů, které způsobovaly, že se instalátor na systémech s x486 zadusil, je mohl strategicky nahradit instrukcemi, které staré čipy dokázaly pochopit. To je skutečně vyšší dívčí i pro zkušené programátory.

Zdroj náhledové fotografie: Windows / Unsplash, zdroj: MSFN

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..