Počítač, malware, Windows

Windows po 28 letech přijde o základní funkci. Nově bude za peníze

  • Ze systému Windows zmizí populární WordPad
  • Microsoft chce, aby lidé přešli na placený Word

Společnost Microsoft oznámila, že s budoucí aktualizací systému Windows odstraní populární aplikaci WordPad, protože již není aktivně vyvíjena, ačkoli neupřesnila, kdy přesně k vymazání dojde.


Nepřehlédněte: Speciální špionážní robot se po dokončení mise promění v kapalinu


Co je Wordpad?

WordPad je základní aplikace pro úpravu textu, která umožňuje vytvářet a upravovat dokumenty s formátovaným textem a zahrnovat do nich obrázky a odkazy na jiné soubory.

Od roku 1995 ji Microsoft automaticky instaluje do svého Windows, čímž uživatelům nabízí základní textový procesor a editor dokumentů integrovaný rovnou do operačního systému; Wordpad je možné považovat za alternativu placeného programu MS Word.

„WordPad již není aktualizován a bude odstraněn v některé z budoucích verzí systému Windows,“ tvrdí Microsoft na svých webových stránkách. „Pro bohaté textové dokumenty, jako jsou formáty .doc a .rtf, doporučujeme aplikaci Microsoft Word a pro běžné textové dokumenty, jako je .txt, Poznámkový blok (Notepad).“

Oznámení o ukončení používání aplikace WordPad není náhodné. Microsoft s tím ostatně začal už v únoru 2020, kdy vydal Windows 10 Insider Build 19551, který z této kdysi důležité součásti systému udělal volitelný doplněk, píše server Bleeping Computer. Přestože je Wordpad v systému Windows ve výchozím nastavení stále předinstalován, je možné jej odinstalovat pomocí ovládacího panelu „Volitelné funkce“.

Windows 11
Zdroj: Windows / Unsplash

Microsoft chce, aby lidé přešli na placený Word

Wordpad dříve nebo později čeká stejný osud, jaký potkal další oblíbenou aplikaci – Malování, která se s příchodem podzimní aktualizace Windows 10 Creator’s Update v červenci 2017 přesunula do obchodu Microsoft Store.

Vše bude záležet na reakci uživatelů systému Windows. Pokud je krok Microsoftu rozladí, je pravděpodobné, že americká firma program také přesune do svého oficiálního obchodu, kde by zůstal k dispozici jako méně funkční náhrada MS Office.

Zdroj náhledové fotografie: Elisa Ventur / Unsplash, zdroj: Bleeping Computer, Microsoft

Total
0
Shares
8 komentářů
    1. Jde použít jako spouštěcí aplikace pro Rust server, kdy se zamění txt za bat… odstranění tohoto programu pojede jenom k tomu, že přejde ke konkurenci…

  1. Uvažoval jsem též AbiWord jakožto alternativu, pokud nechceme stahovat ten balík LibreOffice. Bohužel pro AbiWord, používá vlastní formát.

  2. Namísto notepadu používám notepad++ a namísto wordu používám online verzi Google dokumenty. Pro běžnou práci s textem to bohatě stačí.

  3. Podle mě se kolem toho dělá zbytečné halo. Stačí Notepad a Sublime Text

  4. Opravdu populární? Já posledních 20 let nevím, že je ve Windows stále přítomen. Než jsem zjistil, že je plně legální kupovat druholicence, tak jsem jel na plnohodnotném open (později libre) Office a od doby, kdy vím, že MS Office Home jsou za 500, nemám důvod používat cokoliv jiného než Word. A u Office je mi úplně jedno jestli 2016, 2019 nebo něco novějšího. Současné licence mi ještě 20 let vystačí.

Comments are closed.