Windows 11

Windows 7 nadále používá 22 % uživatelů. Je to nebezpečné, varují experti

  • Sedmičky stále ještě nainstalované na každém pátém PC
  • Naposledy vyšly aktualizace pro Windows 7 loni v lednu

Téměř čtvrtina uživatelů (22 %) počítačů stále používá Windows 7. Vyplývá to ze studie společnosti Kaspersky Lab. Microsoft sedmičky nepodporuje od ledna loňského roku. Pro oblíbený operační systém americký gigant nepřipravuje žádné pravidelné aktualizace, včetně důležitých bezpečnostních záplat.


Psali jsme: Microsoft vydává Windows Defender pro Android. Zatím není dostupný pro všechny uživatele


Téměř pětina lidí stále ještě používá Windows 7

Přestože operační systém funguje tak, jak má, pokud jej jeho tvůrce nadále nepodporuje, může být velmi zranitelný a podlehnout útokům. Mezi těmi, kdo stále používají Windows 7, jsou v takřka stejném podílu běžní uživatelé, malé a střední firmy i velmi malé společnosti – u všech jde o 22 % uživatelů, tvrdí zpráva. Je zajímavé, že téměř čtvrtina velmi malých společností stále používá zastaralý operační systém.

Někteří stále ještě používají i Windows XP

Analýza Kaspersky také prokázala, že pouze malé procento (méně než 1 %) uživatelů a firem stále používá ještě starší operační systémy, jako jsou Windows XP a Vista, jejichž podpora skončila v letech 2014 a 2017.

Celkově téměř čtvrtina (24 %) uživatelů stále funguje s operačními systémy Windows bez běžné podpory. 72 % uživatelů už přešlo na Windows 10, nejnovější verzi operačního systému Windows, která se také jeví být nejbezpečnější volbou.

Když operační systémy dosáhnou konce své životnosti, přestanou jejich provozovatelé vydávat aktualizace s opravami chyb a ty skýtají vítanou příležitost kybernetickým útočníkům, jak skrze ně získat přístup k systému. Proto je důležité operační systémy pravidelně aktualizovat a vyhnout se tak případným problémům. A v případě, že podpora již byla ukončena, přejít na novější verzi.

Zdroj náhledové fotografie: Windows / Unsplash

Total
0
Shares