Windows 11

Windows 11 zpomaluje počítač až o 45 procent. Takto nesmyslnou funkci vypnete

  • Máte pocit, že váš počítač neběží tak, jak by měl?
  • Nejste sami! BitLocker je skutečným žroutem výkonu

Výchozí nastavení systému Windows 11 Pro, který má aktivní softwarové šifrování BitLocker, připraví solid-state disk (SSD) až o 45 procent výkonu. Vyplývá to z testu serveru Tom’s Hardware.


Nepřehlédněte: Na okraj vesmíru už příští rok. Lístek do superbalonu s koktejlovým barem vyjde na 3 miliony


Zpomalený PC s Windows?

Zatímco mnoho SSD je vybaveno hardwarovým šifrováním, které zpracovává veškeré instrukce přímo na disku, operační systém Windows 11 Pro během své instalace zapíná softwarovou verzi nástroje BitLocker, která – jak se ukázalo – má drastický vliv na výkon.

Pokud jste si zakoupili sestavu se systémem Windows 11 Pro, existuje velká pravděpodobnost, že je na něm softwarový nástroj BitLocker právě teď aktivní a váš počítač ztrácí podstatnou část výkonu. Systém Windows 11 Home BitLocker nepodporuje, takže v něm softwarové šifrování aktivní nemáte.

Aby experti zjistili, jak moc BitLocker ovlivňuje výkon počítače, provedli sérii testů se třemi scénáři: SSD bez šifrování, se softwarovým nástrojem BitLocker (výchozí nastavení systému Windows 11 Pro) a s povoleným hardwarovým nástrojem BitLocker (OPAL).

Ukázalo se, že softwarové šifrování zvyšuje latenci a zásadně snižuje přenosové rychlosti. Ale pěkně popořádku. S šifrováním OPAL experti Tom’s Hardware na testované sestavě naměřili přenosové rychlosti 620 MB/s, zatímco bez aktivního šifrování byla průměrná přenosová rychlost 607 MB/s.

Při použití softwarového nástroje BitLocker však SSD dosáhl rychlosti pouze 490 MB/s (±10 MB/s), což představuje snížení výkonu o 21 procent.

Windows 11
Zdroj: Windows / Unsplash

Počet IOPS při náhodném čtení klesl o nezanedbatelných 20 %, když byl software Bitlocker aktivní. Latence při čtení také vyskočila z něco málo přes 40 us (mikrosekund) na téměř 51 us, což znamená zhoršení o 25 %.

„Nižší latence přináší svižnější výkon při každodenním používání a je hlavním důvodem, proč se v celém odvětví přešlo od pomalu rotujících pevných disků k rychlejším SSD,“ tvrdí zpráva.

Dalším důležitým zjištěním je, že softwarový BitLocker snížil výkon náhodného zápisu o 45 % ve srovnání s hardwarovým BitLockerem, respektive SSD bez aktivního šifrování.

V testu kopírování a čtení 50 GB dat prostřednictvím nástroje DiskBench pak softwarový BitLocker vykazoval 11%, resp. 3% pokles výkonu.

Jak Bitlocker vypnout?

Chcete-li nástroj vypnout, stačí spustit příkazový řádek (spustit CMD jako správce) a zadat příkaz manage-bde -off C: (pokud vaše šifrovaná jednotka není C, nahraďte C: jiným písmenem jednotky).

Vše lze také nastavit prostřednictvím ovládacího panelu nástroje BitLocker: Ovládací panely -> Systém a zabezpečení -> BitLocker Drive Encryption, případně zadejte „manage BitLocker“ do vyhledávacího pole nabídky Start.

Zdroj náhledové fotografie: Windows / Unsplash, zdroj: Tom’s Hardware

Total
0
Shares