Rodí se standard Wi-Fi 7

Wi-Fi 7 způsobí revoluci. Připravte se na superrychlé bezdrátové sítě

  • Formát Wi-Fi 7 přinese další zrychlení bezdrátového přenosu dat
  • Spoléhat se bude na množství sofistikovaných technologií

Organizace Wi-Fi Alliance, která stojí za vývojem formátu Wi-Fi, přijde brzy s novým standardem. Wi-Fi 7 přinese extrémně rychlé přenosové rychlosti a mnoho inteligentních technologií pro bezdrátové připojení bez ztrát. Upozornil na to server Gizmodo.


Nepřehlédněte: Xiaomi posílá MIUI 13 na další telefony, které se prodávají i v Česku. Jaké to jsou?


Wi-Fi 7: evoluce nebo revoluce?

Do skupiny formátů bezdrátových sítí přibude další formát. Podobně jako Wi-Fi 6E i Wi-Fi 7 bude pracovat na frekvencích 2,4 GHz, 5 GHz a 6 GHz. Maximální propustnost při součtu všech tří kmitočtových pásem se ale zvýší až na teoretických 30 Gbps oproti 9,6 Gbps u Wi-Fi 6 SE. Druhým zásadním vylepšením bude šířka kanálu 320 MHz, tedy dvojnásobek současných 160 MHz. Očekávat můžeme také zásadní snížení spotřeby a tím zvýšení životnost baterie u telefonů, notebooků a dalších mobilních zařízení.

Klíčovou vlastností u připravovaného standardu bude i nízká latence (zpoždění). Wi-Fi 7 nasadí různé techniky, aby bylo zajištěno, že více požadavků na data bude možné obsloužit prakticky s nulovým zpožděním. Zástupci společnosti MediaTek, která vyrobí mobilní čipy, už se nechali slyšet, že Wi-Fi 7 přinese takové možnosti, že v budoucnu může zcela nahradit běžné (kabelové) ethernetové připojení.

Technologie a funkce pro efektivní přenos dat

Jednou z použitých technologií bude Multi-Link Operation (MLO), která má představovat nový způsob, jak udržet více online připojení ve více aktivních pásmech současně. Důležitou roli sehraje i technologie známá jako MU-MIMO (Multi-User, Multiple-Input, Multiple-Output), přičemž maximální počet podporovaných prostorových streamů pro klientská zařízení se zvýší z 8 na 16.

Wi-Fi 7 způsobí revoluci
Wi-Fi 7 způsobí revoluci. Compare Fibre / Unsplash

K dispozici mají být i technologie Multi-Link Operation, TSN (časově citlivé sítě), QAM (kvadraturně amplitudovaná modulace) nebo OFDMA (ortogonální vícenásobný přístup s frekvenčním dělením). Tyto termíny možná někomu z vás nic neříkají, ale mnohem důležitější je, že umožní zrychlit komunikaci mezi příslušně vybavenými přístroji a nabídnou i lepší řízení práce s daty v prostoru zahlceném signálem.

Rozvoj virtuální i rozšířené reality

Úspěšné dokončení standardizace nového formátu bude představovat jen další krok na nekonečné cestě zlepšování vlastností bezdrátové komunikace. Z toho mála, co zatím uniklo, vyplývá, že Wi-Fi 7 výrazně urychlí vývoj v oblastech jako je streamování videa, videohovory, online hraní her nebo rozšířená a virtuální realita.

Zdroj náhledové fotografie: Frederik Lipfert / Unsplash

Total
0
Shares