WhatsApp

WhatsAppu hrozí v první zemi definitivní zákaz. Tamní vláda chce, aby mohla lidem číst zprávy, ale vývojáři to odmítli

  • V Británii chystají kontroverzní zákon
  • Umožnil by úřadům číst zprávy lidí odeslané přes WhatsApp
  • Zástupci sociální sítě však mají jiný názor

WhatsApp, oblíbená aplikace pro zasílání zpráv, by mohla ve Velké Británii brzy přestat fungovat. Will Cathcart, který má ve společnosti Meta službu na starosti, prohlásil, že kontroverzní zákon britské vlády o bezpečnosti na internetu může mít pro chatovací aplikaci zničující důsledky.


Nepřehlédněte: Tesla řeší kuriózní problém. Šoféři elektromobilů hlásí, že jim za jízdy upadl volant


Zástupce WhatsAppu řekl jasné NE

Britská vládá chce totiž oslabit (případně rovnou vypnout) end-to-end šifrování, které WhatsApp používá, aby zabránil špehování zpráv. Aplikace v současné době kóduje odeslané zprávy, aby bylo zajištěno, že si je můžete přečíst pouze vy a osoba, se kterou si píšete.

Vládní návrh zákona o online bezpečnosti však požaduje, aby WhatsApp koncové šifrování oslabil, aby úřady mohly kontrolovat, zda zprávy lidí neobsahují „nezákonný obsah“. Cathcart uvedl, že pokud návrh zákona projde, společnost WhatsApp to odmítne, což by mohlo vést k úplnému zákazu aplikace ve Velké Británii.

Zástupce konkurenční aplikace Signal návrh zákona také kritizoval, připustil však, že je společnost připravena se přizpůsobit. Že věci nemohou být zajímavější? Čtěte dál. V reakci na komentář Willa Cathcarta britská vláda popřela, že by chtěla end-to-end šifrování zakázat.

WhatsApp
Zdroj: Freestock / Unsplash

Soukromí by dostalo pěkně na frak

„Zákon o online bezpečnosti nepředstavuje zákaz end-to-end šifrování. Není to volba mezi soukromím nebo bezpečností dětí – můžeme a musíme mít obojí,“ uvedl mluvčí bez dalších podrobností. Úřad komisaře pro informace však připustil, že zvažuje „nezbytná a přiměřená opatření k oslabení šifrování“. A teď si vyberte. 

Mluvčí později ještě dodal, že podporuje „technologická řešení, která usnadní odhalování nezákonného obsahu, aniž by narušila ochranu soukromí“. Zatím není jasné, jak by mohla být britská vláda vůbec schopna zprávy kontrolovat, aniž by prolomila šifrovací systém, který aplikace používá.

Zdroj náhledové fotografie: antonbe / Pixabay, zdroj: GizChina

Total
0
Shares