WhatsApp

WhatsApp dostal obří pokutu. Facebook za šmírování zaplatí 6 miliard

  • WhatsApp v Irsku dostal pořádně na frak
  • Jde o verdikt za nakládaní s uživatelskými daty
  • Tamním úřadům musí zaplatit téměř 6 miliard korun

WhatsApp si v minulosti prošel velmi turbulentním obdobím. Už zkraje letošního roku avizovaná změna podmínek vnesla do řad uživatelů zmatek a zároveň byla trnem v oku nejednomu regulačnímu úřadu. Situace dokonce zašla až tak daleko, že v Německu na krátký čas platforma dostala stopku.

WhatsApp v Irsku narazil

Nakonec i s ohledem na GDPR, kterým se musí řídit bez výjimka všechny podnikatelské subjekty, se žádné velké drama nekonalo. Omílané a obávané špehování, přístup k IP adresám apod. se díky tomu Evropě vyhnuly širokým obloukem. Přesto menší pachuť hořkosti zůstala.


Nepřehlédněte: Facebook Messenger zavádí end-to-end šifrování pro audio a video hovory


WhatsApp
WhatsApp | ilustrační foto

Chtělo by se říct: konec dobrý všechno dobré, ale bohužel ne tak docela. Chování Facebooku tvrdě narazilo v Irsku, kde vyfasoval naprosto astronomickou pokutu ve výši 5,7 miliard korun. Podle zprávy, se kterou přispěchal deník euronews.com, byl způsob, jakým služba nakládala s uživatelskými daty, nezákonný.

Nehraješ fér? Platíš!

Údaje o sběru informací neměly dostatečné “transparentní krytí”, takřka neexistovala jasná komunikace s uživateli, nebylo dostatečně vysvětleno, k jakému účelu a zejména kde jsou uložena a terčem kritiky se stala i podpora, která byla nejenom vágní, ale skoro katastrofální. WhatsApp se (logicky) nechal slyšet, že peněžitý trest je naprosto drakonický, původně počítal zhruba s jednou třetinou z této částky.

Total
1
Shares