Teleskop Jamese Webba

Webbův teleskop učinil zásadní objev! Zachytil oxid uhličitý v atmosféře planety mimo Sluneční soustavu

  • První planeta s oxidem uhličitým objevena
  • Našel ho tam opěvovaný Webbův teleskop

Žádný dalekohled dosud nikdy nezjistil přítomnost oxidu uhličitého v atmosféře exoplanet. Povedlo se to až teleskopu Jemese Webba (JWST), který otevřel astronomům zcela nové možnosti pozorování a výzkumu.


Nepřehlédněte: Hackeři z Anonymous ovládli kamery v Kremlu. Už zase! Slyšíme a vidíme vás, jsme vaše noční můra, vzkázali


Webb se znovu předvedl

Americká NASA oznámila zásadní objev, teleskop Jamese Webba zachytil první jasný důkaz přítomnosti oxidu uhličitého v atmosféře planety mimo Sluneční soustavu. Objev se podařilo učinit u planety WASP–39b, která byla objevena v roce 2011 a nachází se 700 světelných let daleko.

O něco podobného se už dříve pokoušely i jiné teleskopy, až Webb ale jako první zachytil jasný důkaz o tom, že se v atmosféře WASP–39b, žhavého plynného obra s hmotností Saturnu, skutečně nachází oxid uhličitý.

Exoplaneta byla dříve pozorována Hubbleovým vesmírným dalekohledem v optických vlnových délkách a také už vyřazeným Spitzerovým teleskopem, který stejně jako Webb pozoroval infračervené vlnové délky přenášející teplo. Předchozí pozorování odhalila přítomnost vodní páry, sodíku a draslíku v atmosféře planety, ale až Webb zachytil jasně signaturu oxidu uhličitého.

WASP-39, NASA
Zdroj: NASA, ESA, CSA

Vědci makají na plné obrátky

„Objevení tak jasného signálu oxidu uhličitého na WASP–39b je dobrým znamením pro detekci atmosfér na menších planetách zemské velikosti,“ řekla Natalie Batalha, která tým vede. Je to poprvé, co byl tento plyn pozorován na nějaké planetě mimo Sluneční soustavu, napsal The Space.

Objev byl učiněn pomocí Webbova přístroje NIRSpec, vysoce citlivého spektrografu, který rozděluje příchozí světlo na spektra podobná čárovému kódu, která odhalují, jak pozorované objekty absorbují světlo. Webb ani žádný jiný existující dalekohled nedokáže zachytit přímé snímky exoplanety nebo její atmosféry; místo toho výzkumníci porovnávají pozorování typického světla hvězdy se světlem pozorovaným v atmosféře.

NASA se domnívá, že Webbův dalekohled bude schopen detekovat oxid uhličitý i v atmosférách jiných typů planet, včetně kamenných těles podobných Zemi rozptýlených po celé galaxii.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space

Total
0
Shares