Teleskop Jamese Webba

Webbův teleskop spatřil v hlubokém vesmíru žhnoucí otazník. Jde o srážku dvou galaxií?

  • Už jste ve vesmíru viděli žhnoucí otazník?
  • Senzační! říkají nadšení vědci NASA

Teleskop Jamese Webba prováděl svou obvyklou činnost – pozoroval vědecky zajímavé objekty napříč hlubokým vesmírem – když náhodou zachytil něco velmi povědomého.


Nepřehlédněte: WhatsApp přidal do aplikace fantastickou funkci. Všichni na ni dlouho čekali


Je to obří otazník?

Vypadá to tak. Snaží se nám snad vesmír něco sdělit? Nebo se nás na něco ptá? Vědci se domnívají, že jde s největší pravděpodobností o dvě galaxie, které spolu interagují, což má za následek neobvyklý, ale všem lidem dobře známý tvar otazníku.

„Jejich vzájemné působení mohlo způsobit, že z pohledu JWST vypadají jako otazník,“ uvedli zástupci Space Telescope Science Institute pro server Space.com. „Je to poprvé, co jsme tento konkrétní objekt viděli. Abychom s jistotou zjistili, o co se jedná, jsou zapotřebí další pozorování.“

Mohlo by se také jednat o jedinečnou galaxii s podivným tvarem – stoprocentně to vyloučit nelze – ale Mattu Caplanovi, docentu fyziky na Illinoiské státní univerzitě, se fúze jeví jako ideální vysvětlení. Koneckonců, galaxie se srážejí a slučují neustále.

James Webb, otaznik
Zdroj: NASA

„Klidně se může jednat o dvě splývající galaxie, přičemž horní část otazníku je součástí větší galaxie, která se tidálně rozrušuje,“ řekl Caplan.

„Vzhledem k barvě některých jiných galaxií na pozadí se to nezdá jako nejhorší vysvětlení. Navzdory tomu, jak chaotické je slučování galaxií, jsou pro ně velmi typické dvouhvězdicové objekty se zakřivenými chvosty, které se od sebe vzdalují.“

K objevení vesmírného otazníku přitom došlo šťastnou náhodou. Webbův teleskop pozoroval dvě aktivně formující se mladé hvězdy nacházející se 1 470 světelných let od Země v souhvězdí Plachet.

Na snímku jsou hvězdy Herbig-Haro 46/47 obklopeny diskem materiálu, kterým se obě „krmí“ během svého růstu po dobu milionů let. Ale těsně pod těmito hvězdami, na pozadí úžasné fotografie, se nachází objekt připomínající obří otazník.

Kde se Webbův teleskop nachází?

Sedmitunové zařízení jménem JWST pozoruje vesmír z tzv. druhého Lagrangeova bodu (L2) 1,5 milionu km daleko, tj. čtyřikrát dále, než je Měsíc, kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space, IFLScience, Bussines Insider

Total
0
Shares