Robot, kyborg, umělá inteligence

Vzpoura robotů? Ruský šachový stroj zlomil dětskému soupeři prst

  • Robot si šachovou partii vyložil po svém
  • Vzal kluka za ruku a zlomil mu prst

Na poslední šachový turnaj, který se o víkendu uskutečnil v Moskvě, nebude v dobrém vzpomínat sedmiletý chlapec. Robot s umělou inteligencí, který s ním hrál partii, mu způsobil bolestivé zranění. Na mladého hráče „neúmyslně“ zaútočil a zlomil mu ukazováček, píše server DigitNews.


Nepřehlédněte: Děsivý robotický pes sestřeluje cíle automatickou puškou. Odborníci ho nazývají nebezpečnou hračkou


Hraješ moc rychle

Nepříjemný incident se stal o víkendu v Moskvě na šachovém turnaji Moscow Chess Open. Přihodila se na něm věc nevídaná: Šachový robot Chessrobot zlomil prst sedmiletému Christopherovi, který patří mezi 30 nejlepších moskevských šachistů do 9 let.

Robot podle šéfa moskevské šachové federace Sergeje Lazareva dříve odehrál mnoho partií bez problémů. Teď však malý Christopher doplatil na to, že pohnul figurkou na šachovnici dříve, než měl, což vyústilo v nestandardní chování robota. Ten chlapce popadl za ukazováček a prst mu silně stiskl, což vedlo ke zlomenině.

Ruský šachový robot

„Robot zlomil dítěti prst – to je samozřejmě špatné. Robota jsme si pronajali, byl vystaven na mnoha místech, dlouhodobě s odborníky. Operátoři zřejmě něco přehlédli. Dítě udělalo pohyb a poté je zapotřebí robotovi nechat časový prostor pro odpověď, ale chlapec spěchal, robot ho popadl. S robotem nemáme nic společného,“ řekl Lazarev.

„Dítě hrálo hned druhý den, turnaj dohrálo v sádře a dobrovolníci pomáhali zaznamenávat všechny tahy. Právě volal Moskomsport, rodiče chtějí kontaktovat státní zastupitelství, budeme komunikovat, vyřešíme to a pokusíme se pomoci, jak jen to bude možné. A operátoři robota zřejmě budou muset myslet na posílení bezpečnosti, aby se tato situace už nikdy neopakovala,“ uzavřel šéf moskevské šachové federace.

Zdroj náhledové fotografe: Possessed Photography / Unsplash, zdroj: DigitNews, Guardian

Total
0
Shares