Mléčná dráha

Významný objev Webbova teleskopu zvyšuje šance na život mimo naši galaxii. Ve vesmíru našel mnoho Mléčných drah

  • Webbův teleskop nahlédl do hlubin vesmíru a času
  • Objevil mnoho galaxií podobných naší Mléčné dráze

Galaxie, které vznikaly v době raného vesmíru, jsou naší Mléčné dráze podobnější, než se dosud předpokládalo. Vědci se domnívají, že některé z nich mohou dokonce hostit mimozemský život.


Nepřehlédněte: NASA zná datum možné apokalypsy s 22 atomovými bombami: V tento den možná obrovský asteroid narazí do Země


Lidstvo hledá život ve vesmíru

Nová studie převrací celý dosavadní pohled vědců na formování struktur ve vesmíru a přepisuje teorie kosmické evoluce, píše server Metro. Mezinárodní tým expertů, včetně výzkumníků z Manchesterské a Viktoriiny univerzity v Kanadě, využil teleskop Jamese Webba (JWST) k objevu, že galaxie podobné Mléčné dráze jsou v raném vesmíru poměrně hojné – nikoli vzácné.

Mnohé z těchto galaxií se zformovaly před 10 miliardami let nebo i dříve, což sahá hluboko do historie vesmíru. Mléčná dráha je typickou diskovou galaxií, která svým tvarem připomíná palačinku nebo kompaktní disk, rotuje kolem svého středu a obsahuje spirální ramena. Vědci se domnívají, že právě v těchto galaxiích by se mohl zrodit život vzhledem k povaze historie jejich vzniku.

Mléčná dráha
Zdroj: FelixMittermeier / Pixabay

Jedinečná Mléčná dráha

„Nová pozorování z JWST posouvají dobu vzniku těchto galaxií podobných Mléčné dráze téměř na počátek zrodu vesmíru,“ říká profesor extragalaktické astronomie na Manchesterské univerzitě Christopher Conselice.

„Výsledky ukazují, že diskové galaxie, jako je naše Mléčná dráha, jsou nejběžnějším typem galaxií ve vesmíru. To znamená, že většina hvězd existuje a vzniká v těchto galaxiích, což mění naše chápání toho, jak k jejich vzniku dochází. Výsledky také zodpovídají některé důležité otázky týkající se temné hmoty v raném vesmíru, o které však zatím víme jen velmi málo.“

Vědci tvrdí, že jejich zjištění, publikovaná v časopise Astrophysical Journal, zcela převracejí dosavadní představy o tom, jak se vyvíjí vesmír.

Více než 30 let věřili, že diskových galaxií v raném vesmíru mnoho nevzniklo. Skutečnost, že jich Webbův teleskop našel tolik, je však známkou toho, že struktury galaxií vznikají ve vesmíru dříve, ve skutečnosti mnohem dříve, než kdokoli předpokládal.

Zdroj náhledové fotografie: dragonuppl / Pixabay, zdroj: Metro

Total
0
Shares