Hubbleův teleskop

Vyzkoušejte generátor NASA! Ukáže vám, co Hubbleův teleskop objevil ve vesmíru v den vašich narozenin

  • Prohlédněte si fotku, kterou udělal Hubble na vaše narozeniny
  • Možná budete hodně překvapeni, co uvidíte

Možná to nevíte, ale NASA spustila speciální webovou stránku, kde si můžete prohlédnout působivé snímky, které byly pořízeny v den vašich narozenin. Stačí zadat datum a podívat se, jak v ten den vypadaly nejvzdálenější objekty ve vesmíru. „Hubble zkoumá vesmír 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. To znamená, že každý den v roce spatří fascinující vesmírné zázraky,“ uvádí NASA.


Nepřehlédněte: Nový Avatar táhne česká kina k rekordu. Kdy se na film podíváme i na Disney+?


První optický dalekohled na oběžné dráze Země byl pojmenován po americkém astronomovi Edwinu P. Hubbleovi, který potvrdil „rozpínavost“ vesmíru, což poskytlo základ pro teorii velkého třesku.

Na oběžnou dráhu Země byl teleskop vynesen na palubě raketoplánu Discovery v rámci mise STS-13. Je jedním z nejvýznamnějších přístrojů, jaký má NASA k dispozici a patří k tomu nejlepšímu, co si americká kosmonautika připsala na konto.

Dosud teleskop provedl zhruba 1,5 milionu pozorování přibližně 50 000 nebeských cílů. To vskutku nejsou špatné výsledky pro zařízení, od kterého se původně čekalo, že bude fungovat maximálně 15 let.

Hubble
Zdroj: NASA

Podívejte se, co dalekohled vyfotil na vaše narozeniny

Teleskop stal se klíčovým nástrojem při průzkumu vesmíru ze své oběžné dráhy 563 kilometrů nad zemským povrchem. Letos v dubnu oslavil ve vesmíru už 32 let. Že mu to stále skvěle jde, dokazují fotografie, které vědcům posílá na Zemi.

Hubble, NGC 6530
Hvězdokupa NGC 653; zdroj: Hubble/NASA

Hubble v kostce:

  • Délka: 13,2 m
  • Hmotnost: 11 110 kg
  • Maximální průměr: 4,2 metru
  • Cena: 1,5 miliardy dolarů (43,5 miliardy korun)
  • Start: 24. dubna 1990 na palubě raketoplánu Discovery

Zdroj náhledové fotografie: Andrew-Art / Pixabay, zdroj: NASA

Total
0
Shares